OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 lutego, został mi nadany „Medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Odznaczenia dokonał Konsul Generalny w Manchesterze pan Michał Mazurek w obecności Pana V-ce Konsula i moich rodziców, Barbary i Waldemara Peruta.

O wyróżnienie mnie wnioskował Kapitan Edmund Brożek, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej-koło Włodawa, zaś nominacje poparł Radny Rady miasta Włodawa pan Mariusz Zańko. Ceremonia odznaczenia odbyła się w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze dnia 25 Kwietnia 2022 roku.

Medal ten został mi przyznany za moją prace dla pamięci Polskich bohaterów na terenie Wielkiej Brytanii.
Odnawianie i opieka nad porzuconymi grobami Polskich Weteranów i rejestracja ich w Instytucie Pamięci Narodowej jako „Groby Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski” – akcja „Znajdź Bohatera”.

Opieka i walka o odnowe „Porzuconego cmentarza Polskich bohaterów-St.Joseph’s Moston” w Manchesterze – akcja „Ich godność w Naszych rękach” która trwa od 2015 roku.

Odszukiwanie rodzin odnalezionych w Wielkiej Brytanii Polskich bohaterów.

Przedstawianie historii odnalezionych Polskich bohaterów w amatorskich produkcjach filmowych.

Organizacja eventów historycznych, rocznicowych i edukacyjnych na terenie Wielkiej Brytanii.

Dokumentacja filmowa ważnych wydarzeń polonijnych związanych z bohaterstwem Polskiego żołnierza.

Wyróżnienie mnie i mojej pracy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest dla mnie wielkim zaszczytem ale także dowodem że oczekiwania Rzeczypospolitej wobec mnie i mojej pracy właśnie wzrosły.

Miłości do ojczyzny nauczyli mnie rodzice i ludzie których miałem zaszczyt spotkać na swojej drodze a miłość ta stała się celem mojego życia.

Zawsze kieruje się zasadą że nie słowa a czyny mówią prawdę o człowieku, przyznając mi „Medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” przemówiły czyny a to zobowiązuje.

Karol Kamil Peruta

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: