AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA”

Przez dziesieciolecia tysiące Polskich Weteranów odeszło w zapomnieniu, nigdy nieotrzymując należnych im honorów przy pochówku. Zostali porzuceni przez komunistyczne władze w Polsce a wielu bohaterów Rzeczypospolitej nawet nie ma dziś nagrobka. Odchodzili anonimowi w gronie najbliższych lub w samotności. Tysiące mogił Polskich Weteranów znajduje się na cmentarzach całego świata a nad ich grobem nikt nie pochylił sztandarów i nawet Polska nie wie gdzie oni są. Dziś możemy to zmienić, dzięki prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej „Ewidencji grobów Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski”.

Jednym z głównych moich zadań od początku mojej działalności, jest troska o miejsca pamięci narodowej oraz opieka nad zapomnianymi i porzuconymi grobami Polskich Weteranów w Wielkiej Brytanii. Za swoją prace na tym polu zostałem odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” w lutym 2022 roku. Pod moją opieką znajduje się ponad 100 grobów Polskich Weteranów a ponad 80% z nich jest porzucona i zapomniana. Moja opieka obejmuje regularne czyszczenie nagrobków oraz naprawę drobnych zniszczeń, staram się odszukać rodziny a także poznać historie tych nieznanych bohaterów . Moja opieka jest darmowa a wszelkie prace porządkowe i drobne naprawy finansuje osobiście oraz dzięki darowiznom czytelników mojego bloga.


W 2018 roku Rząd Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o grobach Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Jest to ustawa która obejmuje opieką groby Polskich Weteranów a na całym świecie. Ewidencję grobów prowadzi Instytut Pamięci Narodowej który po rozpatrzeniu wniosku, nadaje dla grobu specjalny status oraz oznacza go symboliczną tabliczka „Grób Weterana”. Dzięki tej ustawie i pracy Instytutu Pamięci Narodowej to tak jakby Polska upomniała się o swoich żołnierzy a my możemy w tym pomóc.

Reklamy

W 2020 roku razem z tatą zaczęliśmy akcje „Znajdź Bohatera” która początkowo miała na celu wykorzystanie popularności mojego bloga, by pomóc nagłośnić możliwość rejestracji grobów Polskich Weteranów w Instytucie Pamięci Narodowej. Wieści szybko się rozniosły i każdego dnia otrzymuje wiele próśb o pomoc w rejestracji, znalezionych grobów Polskich bohaterów na całym świecie.

Razem z moim tatą dokonaliśmy pierwszej rejestracji grobu „Weterana walk o wolność i niepodległość Polski” w Wielkiej Brytanii w 2021 roku. Był to grób Ks. Stanisława „Skała” Paraszewskiego, Kapelana oddziałów partyzanckich i uczestnika Powstania Warszawskiego. Wtedy powiedziałem że rejestracja tego właśnie grobu, który znajduje się na zapomnianym cmentarzu Polskich Weteranów w Manchesterze, uznaje za dobry znak i miałem racje.

Po wysłaniu setki wniosków o rejestracje znalezionych przez nas grobów naszych Weteranów, dziś na cmentarzach w Manchesterze i okolicach można odróżnić groby Polskich Bohaterów i z łatwością wyszukać o nich informacje na mojej stronie internetowej. Dzięki nagłośnieniu przez nas informacji o możliwości wpisu do ewidencji grobów Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski prowadzonej przez IPN, trafia tam coraz więcej wniosków z całego świata.

Reklamy

Stało się tradycją że po oznaczeniu przez nas oficjalną tabliczką Instytutu Pamięci Narodowej zarejestrowanego grobu Polskiego bohatera, pochylam nad nim starą Polska flagę. Nie jest to tylko Polska flaga, otrzymałem ją po śmierci swojej mentorki i przyjaciółki, Sanitariuszki Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego. Ta stara i poplamiona flaga z ledwo widocznym znakiem Polski Walczącej, przez wiele lat służyła Weteran Armii Krajowej w Manchesterze na wielu uroczystościach. Pochylenie tej właśnie flagi nad ich grobami uznaje za wyraz hołdu, szacunku. W naprawdę wielu przypadkach ten prosty gest jest oddaniem im godności, godności która zabrało im zapomnienie. Dziś ta podarowana mi stara Polska flaga stała się symbolem, symbolem mojej walki o pamięci ponad wszystkiemu i wszystkim.

Akcje „Znajdź Bohatera” pochwalił Wojewoda Łódzki pan Dr. Tobiasz Bocheński a sama idea akcji zainteresowała wiele samorządów miast w Polsce oraz stowarzyszeń i ugrupowań na całym świecie. Jest naprawdę wiele sposobów by walczyć o pamięć tych którym zawdzięczamy najwiecej a rejestracja grobów Weteranów napewno jest jednym z najlepszych. Rejestracji może dokonać KAŻDY i z KAŻDEGO zakątka świata, bez zgody rodziny zmarłego. Z całego serca zapraszam wszystkich do udziału w akcji „Znajdź Bohatera”, pomóżmy Polsce odnaleźć Jej obrońców.DLACZEGO REJESTRACJA GROBÓW WETERANÓW JEST WAŻNA:

 • Rejestracja grobu ułatwia rodzinom odnalezienie swoich bliskich, których dane po rejestracji pojawiają się w ogólnym i publicznym spisie zarejestrowanych grobów na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
 • Zarejestrowanemu grobowi przysługuje zwrot kosztów w przypadku konieczności naprawy.
 • O rejestracji grobu zostaje poinformowani właściciele cmentarza oraz najbliższy wskazany do tego urząd w Polsce lub Ambasada/ Konsulat RP poza granicami Polski.
 • Właściciele cmentarza są zobowiązani do poinformowaniu wskazanego organu RP w przypadku zniszczeniu grobu.
 • Zarejestrowany grób Weterana posiada podobne prawa jak grób wojenny i w przypadku jego dewastacji sprawca będzie karany za zniszczenie grobu wojennego, za co przysługuje większa kara niż w przypadku dewastacji grobu prywatnego.
 • Zarejestrowany grób otrzymuje symboliczna tabliczkę „Grób Weterana” w języku Polskim lub Angielskim i staje się łatwy do rozpoznania.
 • Dzięki rejestracji możemy poznać naprawdę niezwykle historie i ścieżki losów nieznanych bohaterów Rzeczypospolitej Polskiej.JAK DOKONAĆ REJESTRACJI GROBU WETERANA:

 • Dokonaj dokumentacji fotograficznej każdej strony grobu Weterana i stanu w jakim się znajduje
 • Dokonaj jak najdokładniejszej lokalizacji grobu, tzn nazwę i adres cmentarza, nr grobu, nr działki/sekcji
 • Pobierz wniosek bezpośrednio ze strony Instytutu Pamięci Narodowej: kliknij TUTAJ
 • Wypełnij wniosek o rejestracje i wyślij go na adres: weterani-groby@ipn.gov.pl

*PAMIĘTAJ DO REJESTRACJI GROBU WETERANA NIEPOTRZEBNA JEST ZGODA RODZINY ZMARŁEGO A SAMA REJESTRACJA NIE CZYNI CIEBIE OPIEKUNEM ANI WŁAŚCICIELEM GROBU.

MOJE UDANE REJESTRACJE GROBÓW POLSKICH BOHATERÓW:

INDEKS NAZWISK:(110) A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: