09.05.2021 „ZNAJDŹ BOHATERA” KS. STANISŁAW „SKAŁA” PARASZEWSKI

Kilka miesięcy temu rozpocząłem akcje „Znajdź Bohatera” polegająca na odnajdowaniu grobów Polskich weteranów na cmentarzach całego świata i rejestracja ich razem z Instytut Pamięci Narodowej, zgodnie z ustawa o grobach Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski z 2018 roku. Razem z tatą Waldemarem Peruta, ręcznie wypełniliśmy setki wniosków które kilka miesięcy temu wysłaliśmy do IPN z prośbą o weryfikacje i rejestracje grobów.

Wypełnione wnioski o rejestracje grobów z zapomnianego i porzuconego cmentarza Polskich weteranów St.Joseph’s Moston Manchester

Dostaliśmy wiadomość ze z powodu pandemii COVID-19 archiwa IPN są zamknięte aż do odwołania to było pod koniec 2020 roku. 1 maja otrzymałem list z IPN-u z potwierdzeniem rejestracji pierwszego w Manchesterze grobu zgodnie z ustawą z 2018 roku.

WIECEJ O AKCJI „ZNAJDŹ BOHATERA” https://www.facebook.com/watch/?v=244074256871614

Co to oznacza?Według ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, każdy zarejestrowany grób przechodzi pod opiekę państwa i jest chroniony prawem miedzynarodowym. Także państwo jest odpowiedzialne za stan tego grobu i może przeznaczyć środki na jego naprawę.

Komunistów nie obchodził los Polskich żołnierzy którzy nigdy nie wrócili do kraju po drugiej wojnie światowej. W komunistycznej Polsce byli zdrajcami i nikt nie prowadził żadnego rejestru, jedynie wywiadowcze bezpieki.Z biegiem lat weterani umierali a ich groby zostały rozsiane po cmentarzach całego świata, nawet Polska nie wie gdzie oni są.

Rejestrując znaleziony przez siebie grób możemy to zmienić!Jeśli twój wniosek o rejestracje zostanie zaakceptowany wtedy otrzymasz od IPN oficjalna tabliczkę która musisz umieścić na grobie BOHATERA i otrzymasz też dowód zarejestrowania grobu.

Cmentarz na którym znajduje się zarejestrowany grób otrzymuje informacje od Polskiej Ambasady lub Konsulatu że od tego dnia niniejszy grób jest chroniony i ma być traktowany jak grób wojskowy.Pierwszy zarejestrowany grób w Manchesterze na zapomnianym cmentarzu Polskich weteranów „St.Joseph’s Moston” jest grób Ks. Stanisława „Skała” Paraszewskiego, Kapelana Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego i szanowanego działacza Polonijnego.

Ks. „Skała” Paraszewski podzielił los ponad setki innych Polskich Bohaterów spoczywających na cmentarzu St.Joseph’s Moston, po prostu został zapomniany…

W smutnych żyjemy czasach kiedy to pamięci jest tylko towarem a to o kim pamiętamy decyduje to z kim możemy sobie zrobić zdjęcie.

Mnie uczono pamiętać, tak po prostu z szacunku, wdzięczności i obowiązku.

WIĘCEJ NA TEMAT ZAPOMNIANYCH I PORZUCONYCH GROBACH POLSKICH WETERANÓW W MANCHESTERZEhttps://karolkamilperuta.com/…/zapomniane-groby…/

HISTORIA: Ks. Stanisław Wacław „Skała” Paraszewski.27 września 1906 r. w Tuszynie, urodził się Ks. Stanisław, Wacław Paraszewski. 19 lipca 1931 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa W. Tymienieckiego. W lipcu 1956 obchodził 25-lecie kapłaństwa. Przed wojną pracował w Polsce na placówkach duszpasterkich w różnych miejscowościach. W czasie wojny był aresztowany przez Gestapo jako wikariusz kościoła farnego św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim. Po zwolnieniu pracował w podziemiu ofiarnie i z narażeniem się na niebezpieczeństwo, skutkiem czego aresztowany został powtórnie. Po ponownym uwolnieniu ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem. Aktywnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim i był ranny, następnie przeszedł niewolę niemiecką, a po wyzwoleniu wyjechał do II Korpusu we Włoszech, gdzie został kapelanem kolejno w kilku jednostkach.

Ks. Stanisław „Skała” Paraszewski

Po przybyciu do Anglii pracował jako duszpasterz w Polish Resettlement Corps, DPs & E.V.W. UK takich jak: Blackshaw Moor, Wynnstay Park Ruabon, Long Marston, Marlborough Farm Camp i Blackburn, wreszcie w Preston , Accrington i Hazzlemere Park Na tych ostatnich placówkach rozwinął energiczną działalność, uczestniczył w tworzeniu Polskiego Funduszu Dobroczynności oraz zakupił i urządził Polski Dom Parafialny w Blackburn Założył również i opiekował się chórem kościelnym. Zmarł nagle na serce 8 kwietnia 1961 r. w Blackburn w Wielkiej Brytanii.

Po mszy św. odprawionej w Blackburn w kościele Sacred Hear przez ks. R. Szczyrbowskiego, wyruszył kondukt pogrzebowy do Manchester. Tu wprowadzono trumnę do polskiego kościoła im. Miłosierdzia Bożego i ustawiono na katafalku. Kościół wypełnili liczni księża polscy, którzy w liczbie 32 przybyli z Londynu i okolicznych miejscowości, parafianie zmarłego którzy przybyli dwoma autobusami, oraz liczni mieszkańcy Manchesteru, wśród których wybijała się znaczna grupa członków koła Arimii Krajowej, przybyłych aby oddać ostatnią posługę swemu towarzyszowi broni – kapelanowi AK używającemu w czasie służby konspiracyjnej pseudonimu „Skała”. Mszę św. żałobną odprawił ks. prałat W. Staniszewski w asyście księży.

Przemówienie pogrzebowe wygłosił ks. infułat B. Michałski. Po egzekwiach księża wynieśli trumnę do karawanu, po czym ruszył długi kondukt pogrzebowy złożony z trzech autobusów i kilkudziesięciu samochodów na cmentarz w dzielnicy Moston, gdzie istnieje osobna działka polska. Na cmentarzu nieśli trumnę parafianie i członkowie koła A.K. Nad grobem odprawił modlitwy ks. inf. Michalski i wsypał do mogiły ziemę z Częstochowy.

Jedyna siostra zmarłego, pani Andrzejewska, z powodu przewlekłych formalności paszportowych nie zdążyła z Polski na pogrzeb i przyjechała dopiero w niedzielę. Miarą popularności zmarłego kapłana były liczne wieńce od parafian, od Sodalicji, od koła A.K., od chóru im. St. Kostki w Blackburn, od szkoły polskiej i nauczycielstwa, od koła SPK, oraz wieńce i bukiety kwiatów od licznych przyjaciół. W czasie mszy św. w kościele był obecny przedstawiciel biskupa Salfordu, wikariusz generalny diecezji Msgr Anthony Mc Nulty. W pogrzebie brały udział także siostry zmartwychwstanki z Manchester.

MOŻESZ WESPRZEĆ MOJE DZIAŁANIA (Szczegóły w linku)

https://karolkamilperuta.com/wesprzyj-mnie/

Reklamy

Źródła:

1. https://www.academia.edu/…/Duszpasterze_Polonii_i_Polak…

2. https://www.1944.pl/pows…/stanislaw-paraszewski,33398.html

3.https://www.canna.pl/tuszyn/index.php…

Znajdź mnie na:

Web: www.karolkamilperuta.com

Facebook https://m.facebook.com/KarolKamilPerutaMikroblog/

Youtube

https://www.youtube.com/channel/UC9VnOiE1QmcGEqwofhuLxlg

Twitter

https://twitter.com/KarolPeruta?s=21

Instagram

https://instagram.com/karol_kamil_peruta_mikroblog

Tumblr

https://karol-kamil-peruta-mikroblog.tumblr.com

#karolkamilperuta

Reklamy

Jedna myśl na temat “09.05.2021 „ZNAJDŹ BOHATERA” KS. STANISŁAW „SKAŁA” PARASZEWSKI

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: