200 LAT PANIE PORUCZNIKU!

29-ego stycznia w mieście Worcester (Wielka Brytania), swoje setne urodziny obchodził bohater walk o Monte Cassino pan porucznik Edmund Szymczak i właśnie z tej okazji w ratuszu miasta odbyło się uroczyste przyjęcie urodzinowe.
By świętować ten wyjątkowy dzień przybyło ponad 200 zaproszonych gości a wsród nich gwiazda i legenda Polskiej sceny muzycznej pani Edyta Górniak. Poczty sztandarowe i oficjalne delegacje nadały wyjątkowa rangę wydarzeniu a sam solenizant nie krył swojej wdzięczności. Niespodzianek, życzeń i prezentów nie było końca a wszystko to dzięki panu Tomaszowi Wiśniewskiemu który właśnie w taki sposób postanowił uczcić setne urodziny swojego przyjaciela.

TVP Polonia „Magazyn z wysp”


Porucznik Edmund Szymczak urodził się w 1923 roku. Był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego i uczestnikiem walk o Monte Cassino (Włochy), podczas bitwy został trzykrotnie ranny ale to nie powstrzymało go przed kontynuowaniem walki. Po wojnie pan Porucznik osiedlił się w Wielkiej Brytanii i był jednem z 17 żołnierzy którzy w 1946 roku utworzyli Towarzystwo Polskich kombatantów w Kidderminster (Wielka Brytania). Przez lata swojej działaności polonijnej i patriotycznej w Wielkiej Brytanii pan Edmund stał się przykładem i wzorcem dla wielu pokoleń Brytyjskiej Polonii. Porucznik Edmund Szymczak był jednym z inicjatorów budowy Polskiego kościoła w Kidderminster, kościół został poświęcony w 1963 roku.
Bez wątpienia można powiedzieć że porucznik Edmund Szymczak nigdy nie przestał służyć swojej ojczyźnie i swoim rodakom.

ReklamyRazem z Tatą miałem wielki zaszczyt uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu co napewno na długo pozostanie w mojej pamięci.

Pan Edmund ma wielu przyjaciół którzy pamiętają o jego poświeceniu i bohaterstwie a w tym małym miasteczku pamiętają wszyscy, Polacy, Brytyjczycy i inni. Tutaj pamięć nie umarła a stworzyła przyjaźń oparta na wspólnym poświeceniu. Taką właśnie przyjaźń dla miejscowej Polonii zbudował pan Edmund i 16-stu innych jego przyjaciół, towarzyszy broni. Przykładem tej przyjaźni były pochylone na dźwięk „hejnału Mariackiego” Brytyjskie sztandary i ci Brytyjscy Weterani witający salutem naszego bohatera. Burmistrzowie, Lordowie, Polscy oficerowie oraz przedstawiciele Polskiego Konsulatu w Londynie i Polskich Związków Weteranów w Wielkiej Brytanii. Stowarzyszenia i działacze polonijni, byliśmy tam wszyscy by wspólnie z Porucznikiem świętować jego setne urodziny.

200 lat panie Poruczniku!!

ReklamyReklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: