Polskie ślady w Manchester

Moim zdaniem w Manchester i podobnie w całej Wielkiej Brytanii są dwie tzw „Polonie”. Pierwsza Polonia którą przyjęło sie nazywać „Starą Polonią” to osoby które znalazły się w Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej a także ich dzieci. Wielu z tych ludzi było żołnierzami Armii Andersa, Gen Maczka i wielu innych formacji wojsk niepodległości, także duża część z tych ludzi pochodziła z dawnych utraconych Kresów. Zaś druga Polonia która przyjęło się nazywać „Nowa Polonia” to są Polacy którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po 2004 roku w celach zarobkowych i tak juz zostali do dziś.

„Stara Polonia” ta powojenna Polonia zaczęła sie organizować i tworzyć miejsca ważne dla Polaków. Liczne związki Weteranów i żołnierzy zaczęły wpływać na życie miejscowej Polonii a patriotyzm bym jej nieodłącznym elementem.
Zaczęły powstawać Polskie miejsca, Polskie kościoły, domy, kluby a liczne organizacje społeczne budowały jedność i harmonie wśród rodaków.
Każdy kto bym Polakiem kochał Polskę, to było normalne i oczywiste, to było nieodłączna część powojennej Polonii. Duch patriotyzmu był obecny wszędzie.
Podobnie było w Manchester jednak większość „Nowej Polonii” nawet nie jest tym zainteresowana. Mało kto wie że na Manchester Airport trenowała Samodzielna Brygada Spadochronowa Gen Sosabowskiego i Cichociemni. Mało kto wie ze w kaplicy na lotnisku jest tablica poświęcona Polakom.
Mało kto wie że na samym środku lotniska stoi duży pomnik poswięcony Naszym dzielnym żołnierzom i wiele innych miejsc o których wielu Polaków mieszkających w Manchester po prostu nie wie.

1949 Został otwarty Polski Dom Kombatanta w Manchester na ulicy Shrewsbury street przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów nr 181. Ceremonii otwarcia dokonał Generał Odjieżyński wspólnie z Generałem Kopańskim oraz Burmistrz Stredford Eric Forbes, poświecenia budynku dokonał Ksiądz Bass – legenda Polonii w Manchester. W 1996 roku stwierdzono powiększająca się wadę budynku co spowodowało zamknięcie jego polowy. W kwietniu 2002 została wydana zgoda na zaplanowanie terenu na przyszłe inwestycje a w 2020 roku pani Marię Wronko otrzymała zgodę na zburzenie budynku i zagospodarowanie.
O Domu Kombatanta stało się głośno w styczniu 2021 roku, kiedy to młody Anglik odkrył pozostawione tam skarby powojennej Polonii porzucone przez właścicielkę w walącym się budynku.

Zdjęcia autorstwa strony Lost Places & Forgotten Faces

Dom Kombatanta na ulicy Shrewsbury był jednym z pierwszych Polskich miejsc w Wielkiej Brytanii po wojnie. Wspomnienia sąsiadów budynku powodują wzruszenie a z drugiej strony wstyd jak tak można było postąpić z pamięcią ludzi którzy walczyli za nasza Ojczyznę, którzy budowali Polonie w Manchester.

https://karolkamilperuta.com/2021/01/04/tak-gnije-historia-powojennej-polonii-w-manchesterze/
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=OEpB_7ujvvA&feature=emb_title
https://www.facebook.com/Lostplacesandforgottenfaces
https://www.facebook.com/289357854503076/posts/3196619570443542/?d=n
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.messengernewspapers.co.uk%2Fnews%2F18927795.demolition-plan-former-polish-club-old-trafford%2F%3Ffbclid%3DIwAR1a1ZQBZpAunPo9hEgzlcexEANQ4-cxb8qj7Ehn7w_kgrNdvJCXYh2ijyo&h=AT1Qx73OFdiw_yUOnjcZ-jOJlKGzI6-bszED93w6MKLUIXmSiIKozaqMGnf6VOXDYYZvv28R1VgWSmWErKa-iscMoZBLwM8Pm4ruPCxujGQWuh2-7oZ_i1FRkFw2T8FqyoZIPmY&tn=-UK-R&c[0]=AT0k6XKyiA735r3i-5eRQuZct5iso6m3VGl5W5mU2Bl5VrVHUNFbQ-ZVQnLIFvPV9651VCWM6_8D2bHx8Og2HuhpiKGhzHpAVaX_yhaRQdKOywJczSWBt9oWfgcUySm4HXe4nVyq4U2O_ugPWnrb4Dj4UZHVCYEU4vsLlDSJIZMm5E6gbyxX3J2GI0W1bA67eDz2UNoViBc9XHjXBhEwn-2-


W Manchester mamy przepiękny Polski kościół a w nim przepiękne witraże autorstwa oficera okrętu „Błyskawica” Tadeusza Lesisz. Kiedy wejdziemy na górne piętro w kościele i spojrzymy na Ołtarz możemy zauważyć kształt łodzi, jest to specjalnie „dodane” do projektu architekta Tadeusza Lesisz z powodu jego miłości i pasji do morza.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Manchester
194-196 Lloyd Street North
M14 4QB

https://parafiamanchester.pl

Następny na mojej liście jest zapomniany cmentarz Polskich Weteranów St.Joseph’s Moston. Z tym miejscem wiąże mnie wiele godzin pracy, jest to miejsce bardzo szczególne dla mnie gdzie spędziłem naprawdę dużo czasu na pracach porządkowych. Staram się regularnie organizować sprzątanie i czyszczenie tych zapomnianych nagrobków Naszych Weteranów ale prawda jest taka ze te miejsce wymaga gruntownego remontu. Błoto, resztki trawy, zniszczone i zdewastowane nagrobki to obraz jaki otrzymali Nasi zmarli Weterani za służbę dla Nas wszystkich…

Gdyby nie takie akcje jak „Ich godność w Naszych rękach” te miejsce było by dalej porośnięte krzakami i zapomniane. Dzięki pracy członkom stowarzyszenia „Husaria” Manchester, cała Polska usłyszała o tym zapomnianym skrawku Polskiej ziemi.
Na cmentarzu St. Joseph’s Moston znajdują się dwie Polskie „sekcje”, tzw sta i nowa sekcja.
„Stara sekcja” która znajduje się przy samym ogrodzeniu cmentarza i była pierwszym miejscem, gdzie pozwolono chować Polaków. Za ogrodzeniem tego cmentarza, tuż za Polskimi grobami znajdował się Polski obóz przejściowy dla Polskich żołnierzy i ich rodzin a także Polskie stanowiska karabinów przeciwlotniczych.
Swoja walkę o te miejsce zacząłem w 2015 roku i tak trwa ona do dziś.

Zapomniany cmentarz Polskich Weteranów
St.Joseph’s Moston
Moston Lane,
M40 9QL

Tzw „Pomnik Katyński” znajduje się na cmentarzu południowym w Manchester i został ufundowany w 1990 roku. Projektantem pomnika jest oficer okrętu „Błyskawica” Ś.p Tadeusz Lesisz. Jeszcze do nie tak dawna odbywały się tu uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar zbrodni Katyńskiej, jednak z biegiem lat liczebność gości na tych obchodach i samo zainteresowanie maleje. Przy alejce prowadzącej do pomnika znajdują się groby Polskich Weteranów i członków miejscowej Polonii.

Pomnik Katyński
Southern Cemetery
The Lodge, 212 Barlow Moor Rd, Manchester M21 7GL, UK

https://katyn.polskiswiat.online/miejsca-pamieci-za-granica/pomnik-katynski-w-manchesterze-7917

W dalszej części cmentarza południowego w Manchester znajduje się pomnik Polskich lotników którzy zginęli w walce z faszystowskimi Niemcami. Warto odwiedzić ten pomnik będąc w Manchester zwłaszcza jeśli jest sie pasjonatem Polskiej Historii.
Alejka dalej za pomnikiem Polskich Lotników znajduje się grób „Ostatniego Tatarskiego Ułana” Ś.p Stefana Mustafy Abramowicza.

Pomnik Polskich Pilotów
Southern Cemetery
212 Barlow Moor Rd, Manchester M21 7GL,
https://www.polishairforce.pl/_cmmanchester.html

Na lotnisku w Manchester znajduje się pomnik poświecony „Pierwszej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej im Gen. Sosabowskiego”
Kiedyś w tym miejscu trenowali Polscy spadochroniarze a nawet i Cichociemni, zaś w kaplicy na lotnisku znajduje się tablica poświęcona Polskim żołnierzom.

Od 2017 organizowałem tam wspólnie z innymi osobami „Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Cichociemnych oraz Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej im Gen Sosabowskiego

Zapraszam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca i pochylenia czoła Bohaterom.

Pomnik „Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej im Gen Sosabowskiego
Manchester Airport

Pomnik znajduje się pomiędzy 1 i 3 terminalem lotniska, naprzeciwko Olympic House

Szeroki na 2 i pół metra pomnik przedstawia Fryderyka Chopina przy fortepianie, w towarzystwie muzy z twarzą przyjaciółki kompozytora Jane Sterling. Odlana z brązu 4 i pół metrowa rzeźba autorstwa polskiego artysty, Roberta Sobocińskiego, stanęła w samym centrum miasta. 

Pomysłodawca projektu Marek Stella Sawicki z Polish Heritage Society twierdzi, że wybór miejsca jest nieprzypadkowy, gdyż w ciągu ostatnich kilku miesięcy swojego życia Chopin odegrał w Manchesterze wspaniały koncert dla 1200 osób. Historia tego wydarzenia jest do dzisiaj żywa, o czym może świadczyć obroniona w ubiegłym roku w Anglii praca doktorska na ten temat

Pomnik
Fryderyka Chopina
Manchester
M3 3WR
http://www.pmp.org.pl/pomnik-fryderyka-chopina-w-manchester-uk/

Polish Centre „Wilno” Manchester zostało założone i ufundowane przez Eve Szegidewicz i rodzine Perutów, Karola i Waldemara, 26 października 2019 roku.
Jest to stary kościelny budynek oddany pod opiekę przez Diecezje Salford dla Polskiej społeczności w Manchester.
Wspólnie ze swoim ojcem Waldemar i wieloma wolontariuszami przez prawie dwa lata na własny koszt remontowaliśmy ten stary zniszczony budynek.
Po 12 godzinach w pracy jechałem do ośrodka Wilno malować nocami ściany, budować i naprawiać. Mój ojciec Waldemar pozyskał wielu sponsorów którzy umożliwili kontynuowanie dalszych prac remontowych. Zbudowaliśmy bar, scenę, ogród, muzeum, odremontowaliśmy cały budynek pracując za darmo dla idei jedności, całym osoba, całym sercem.
Dziś po prawie dwóch latach ciężkich prac remontowych wykonanych przez rodzine Peruta i przez wielu wolontariuszy, Polonia w Manchester może sie poszczycić pięknym Polskim ośrodkiem na Eccles.
Jednak po zakończeniu prac remontowy zakończyłem współprace z Eva Szegidewicz i Polish Centre „Wilno” Manchester.

Mam nadzieje ze moja darmowa praca i darmowa praca mojego Ojca a także darmowa praca ludzi dobrego serca którzy przyszli Nam z pomoc, nie pójdzie na marne i że ten Polski ośrodek będzie dobrze służyć następnym pokoleniom Polaków w Manchester.

Polish Centre „Wilno” Manchester
Worsley road
M30 8BL
Eccles
Manchester
Wieka Brytania

05.05.2020
TVP Polonia

26.10.2019 Moja przemowa na Wielkim otwarciu Polish Centre Wilno Manchester.

26.10.2019 Przemowa i Błogosławieństwo Ks. Wojczyńskiego

W ogrodzie Polish Centre „Wilno” Manchester znajduje sie „drzewo pamięci” zasadzone na 80 rocznice masowej deportacji Polaków na Syberie.
Drzewo upamiętniające Sybiraków zostało zasadzone przez członków i wolontariuszy Polish Centre „Wilno” Manchester. „Drzewo pamięci” zostało podarowane dla Polskiej społeczności przez wielkiego przyjaciela Polaków w Wielkiej Brytanii Śp. pana Normana Armstronga Kersh prezesa i założyciela fundacji „Life for a Life” Memorial Forest.

Polish Centre „Wilno” Manchester 9 lutego 2020 roku.
Miejsce-ogród Polish Centre „Wilno” Manchester
Worsley road
M30 8BL
Eccles
Manchester
Wielka Brytania
https://kresy.pl/wydarzenia/polonia-z-manchesteru-upamietnila-80-rocznice-masowej-wywozki-na-sybir-foto/

Reklamy

303 Productions Armia Krajowa Husaria Husaria Manchester Karol Kamil Peruta Karol Kamil Peruta Mikroblog Karol Peruta Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchester Manchester Ocalić od zapomnienia Peruta Peruta Manchester Polacy w Angli Polacy w Manchester Polacy w UK Polacy w Wielkiej Brytanii Polish Centre Wilno Manchester Polonia Polonia UK Polonia w Anglii Polonia w Manchester Polonia w UK Polonia w Wielkiej Brytanii Polscy Bohaterowie Polscy patrioci w Angli Polscy patrioci w Wielkiej Brytanii Polska Porzucony cmentarz Polskich Weteranów Powojenna Polonia w Manchesterze SHM SPPW SPPW Bradford SPPW Bury SPPW Manchester SPPW Oldham St.Joseph's Moston Stowarzyszenie Husaria Manchester Stowarzyszenie Przyjaciół Polskich Weteranów Manchester Waldemar Peruta Włodawa Włodawiak Włodawiak na emigracji Włodawiak na obczyźnie Zapomniany cmentarz Polskich weteranów Manchester Znajdź Bohatera

2 myśli na temat “Polskie ślady w Manchester

Dodaj własny

  1. Polacy w Manchesterze i okolicach pojawili się znacznie wcześniej przed emigracją wrześniową. Prawdopodobnie do północnej Anglii dotarli żołnierze, którzy emigrowali po klęsce wojny polsko rosyjskiej 1830-31 roku nazywanej też powstaniem listopadowym. Wiadomo, że w Liverpool ostatnich dni dożył i tam został pochowany major Józef Berkowicz, żołnierz Legii Litewskiej, jedyny syn pułkownika Berka Joselewicza. Oczywiście śladu po jego grobie już nie ma. Emigranci zarobkowi, którzy trafili do manchesterskich fabryk zaczęli się organizować już pod koniec wieku dziewiętnastego a ich opiekunem był jezuita Lasberg (pochodzący jak ówczesna prasa informowała z Niemiec, czyli zapewne ze Śląska lub Wielkopolski). Skupiali się oni w kościele św. Chada na Cheetham Hill i co ciekawe była to grupa, w dzisiejszym znaczeniu, wielonarodowościowa a łączyło ich to, że pochodzili z terenów Pierwszej Rzeczypospolitej. Byli tam oprócz Polaków, Litwini (w dzisiejszym znaczeniu Litwini i Białorusini) i Rusini (dzisiaj Ukraińcy) co później też zadecydowało o dalszych losach koscioła i parafii… Tak! Na przełomie XIX i XX wieku powstała w Mcr polska parafia z kościołem Św. Kazimierza. Lokalna gazeta w 1894 roku pisała o wychodzącej ze Św. Chada procesji 400 Polaków i Litwinów niosących sztandar swego patrona Świętego Kazimierza Królewicza. Polecam zajrzeć na Cheetham Hill do wspomnianego kościoła i odnaleźć tam piękną pamiątkę po tamtych Polakach. Odkrycie jej przeze mnie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Na początku dwudziestego wieku manchesterscy spadkobiercy Pierwszej Rzeczypospolitej mieli już swoją kaplicę na Collyhurst. Ta wspólnota polsko – litewsko – ukraińska rozpadła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku a wiązało się to z napięciami między tymi narodami jakie miały miejsce w tym czasie, głównie za sprawą Polaków.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: