07.11.2021 LEOMINSTER, MIASTO GEN. KOŹICKIEGO – PAMIĘTA

Jest w Wielkiej Brytanii miasto które już na zawsze jest powiązane z Polską i bohaterstwem jej żołnierzy. Wielkimi Polskimi nazwiskami miasto te bezpowrotnie przypieczętowało powiązanie pomiędzy naszymi Narodami. 

Te dumne Polskie orły wyryte w białym kamieniu, są niczym pieczęć pod traktatem przyjaźni i pamięci. Jednak wiemy że czas potrafi zatrzeć wszelkie ślady a pamięć ludzka czasem zawodzi. Zdażyło się że zapomnieliście o nich i trwało to latami… Pamięć o nich pokryła szarość a fundamenty pamięci zaczęły się rozpadać. Litery na traktacie przyjaźni zaczęły zanikać a nazwiska wielu z nich nigdy nie zapisano… 

Jednak ktoś postanowił przypomnieć i zrobić wszystko by już nigdy więcej nie zapomniano. Ktoś wypowiedział ich nazwiska głośno upominając się o należne miejsce i uznanie, tak by już nikt nie mógł zaprzeczyć.

Wołanie o pamięć zostało usłyszane a brytyjskie sztandary trzymane przez przyszłych żołnierzy kolejny raz pochyliły się nad grobami Polskich bohaterów. Salut brytyjskich weteranów oddał szacunek a lordowie tego miasta pochyli czoła nad grobami Polskich weteranów. 

Byli też rodacy którzy w ojczystym języku mówili „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”

Teraz już mogą odpocząć, Leominster pamięta.

Pamiętam jak kilka lat temu obserwowałem na Facebook-u odnalezienie i odrestaurowanie grobu Generała Stanisława Koźickiego, który spoczywa na cmentarzu w Leominster. Kawał dobrej roboty, choć muszę przyznać że za mało doceniony przez Polskie instytucje w Wielkiej Brytanii. Od tamtej chwili co roku są w tym miejscu organizowane uroczystości upamiętniające Polski żołnierzy. Skromne ale zarazem jakże wielkie uroczystości są organizowane przez pana Joe Cocker a pomagają mu miejscowi Polacy i Brytyjczycy. 

W tym roku miałem wielki zaszczyt uczestniczyć w tych uroczystościach i przyznaje że były to najszczersze uroczystości na jakich kiedykolwiek byłem. 

Po prostu grupa pasjonatów, przyjaciół którzy postanowili pamietać i przypominać wszystkim innym, dokonała cudów. W tak nie wielkim mieście jak Leominster, ku czci Polskich weteranów maszerują Kadeci i pochylają sztandary nad ich grobami. Burmistrz miasta składa wieniec na grobie Polskiego generała a brytyjscy weterani salutują. Liczna grupa Polaków którzy od lat przychodzą by wspólnie oddać cześć mówi pewnie że bedą tu co roku.

Mała choć zjednoczona Polonia która doceniła i zbudowała więź pomiędzy sobą na fundamentach pamięci o tych którzy byli tu przed nimi. Dla moich rodaków z miasta Leominster Polskość jest powodem do dumy i nie maja zamiaru się z tym kryć. 

Reklamy

Miałem przyjemność poznać krewnych  śp. Generała Kozickiego, m.i  panią Renatę Wink która nie kryła wzruszenia i wdzięczności dla organizatorów uroczystości. To dzięki pracy i poświeceniu pana Joe Cocker i grupy jego przyjaciół, rodzina  Generała Kozickiego dopiero dwa lata temu dowiedziała się o miejscu w którym znajduje się grób ich bliskiego.  

Krótka rozmowa z organizatorem panem Joe Cocker dała mi do zrozumienia że jest tu o wiele więcej Polskiej historii niż się spodziewałem. Postanowiłem że tu wrócę i wspólnie z przyjaciółmi z 303 Productions niedługo zrobimy dłuższy materiał o Polskiej historii w Leominster. 

Co mnie najbardziej zaskoczyło to miła i przyjacielska atmosfera, zostaliśmy ciepło przyjęci przez organizatorów i uczestników uroczystości. Nie było segregacji Polaków przez samozwańcze elity czy przez przedstawicieli Polskich placówek dyplomatycznych, wszyscy byli równi i miłe widziani. Nawet Burmistrz miasta pani Patricia Marsh chętnie rozmawiała ze wszystkimi i wspólnie uśmiechała się do zdjeć a ciepłe słowa pani Burmistrz pod adresem Polaków zostały przyjęte z wielkim podziwem i szacunkiem. 

Warto zacytować słowa pani Burmistrz które pokazują sens tych wszystkich uroczystości i spotykania się wspólnie w takie dni. Pani Burmistrz Patricia Marsh powiedziała „że najwieksza istotą takich uroczystości jest wspólne oddanie czci i szacunku tym dzielnym ludziom którzy zmarli tak daleko od domu”. 

Tego dnia wszyscy tam zebrani na ta krótka chwile stali się Polakami. 

Nikt tam nie przyszedł jako „Kowalski” czy jako „Smith” wszyscy tam zebrani byli jak jeden mąż liczyła się pamięć i cel w jakim wszyscy się tu zebrali. Patrzyłem na wszystkich robiąc wspólne zdjęcie i pierwszy raz od bardzo dawna zobaczyłem jedność, równość, przyjaźń.

Reklamy

Dziękuje organizatorom za zaproszenie i gratuluje udanych uroczystości. Dziękuje także wszystkim zaangażowany w syzyfowa prace włożona w upamiętnienie naszych bohaterów i odszukanie ich bliskich. Wierze głęboko że pamięć o tych wielkich Polakach jest w odpowiednich rękach i udowodniliście to kolejny raz 7 listopada 2021 roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: