31.10.2021 WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – NEWARK, WIELKA BRYTANIA

Lubie przyjeżdżać do miasta Newark na uroczystości poświęcone Polskim żołnierzom a w tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w corocznych obchodach dnia Wszystkich Świętych w tym niezwykłym mieście. Uroczystości w tym miejscu są zawsze bardzo oficjalne i dobrze zorganizowane. Odbywają się na Polskim cmentarzu wojennym który znajduje się na ulicy London road. 

W tym roku przyjechałem na zaproszenie pana Shaun Noble, głównego bohatera naszego filmu pt „Newark-Dziekujemy”

Na cmentarzu wojennym w mieście Newark znajduje się były grób generała Sikorskiego i dziesiątki grobów Polskich żołnierzy a nieopodal nich jest pomnik poświęcony Brytyjskim i Polskim pilotom biorącym udział w akcji „Warsaw airbridge” (Most do Warszawy). 

Przepiękne uroczystości w których udział bierze wiele Polskich i Brytyjskich sztandarów, organizacji, stowarzyszeń i grup społecznych, Polskie szkoły, Harcerstwo, Kadeci, Weterani oraz inni zaproszeni goście a do tego liczny tłum miejscowej Polonii i Brytyjczyków. Piękne przemowy zaproszonych gości takich jak Konsul Generalny RP w Manchesterze pan Michał Mazurek, oraz burmistrza miasta Newark.

Obecny na ceremonii był pan Ludwik Jaszczur, żołnierz II Korpusu armii Andersa, który na tą okazje przyjechał specjalnie z Edinburgh-u w Szkocji. Jeden z ostatnich żyjących Polskich Weteranów w Wielkiej Brytanii, pomimo ukończenia 95 lat pan Ludwik Jaszczur chętnie brał udział w rozmowach i chętnie stawał ze wszystkimi do zdjęć. 

Ceremonię poprowadził Simon Elmer znany wśród Polonii Brytyjczyk o wielkim zamiłowaniu do Polskiej historii. 

Miło było zobaczyć znajome twarze i spotkać czytelników mojego bloga. Uroczystości w tym miejscu są zawsze wyjątkowe i zawsze z miła chęcią przyjeżdżam z Manchesteru by w nich uczestniczyć. Wiem ze tradycja uroczystości w tym mieście pozostanie długo i będzie przekazywana kolejnym pokoleniom. Wiele brytyjskich miast może brać przykład jak należycie uczcić pamięć Polskich bohaterów. 

Newark to jedno z moich ulubionych miast i napewno zawitam tam jeszcze wiele razy.

Reklamy

Dziękuje orgaznizatorom za cały trud wsadzony w organizacje tych uroczystości a także dziękuje za zaproszenie i możliwość uczczenia pamięci tych wielkich ludzi razem z wami tego dnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: