AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA” – ROK PÓŹNIEJ

Zaczynając z moim Tatą akcje „Znajdź Bohatera” nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania i odezwu wśród rodaków ale stało się, akcja „Znajdź Bohatera” dotarła do wielu miejsc na całym świecie. Wiele zapomnianych i porzuconych grobów bohaterów Rzeczypospolitej trafiło do prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej „Ewidencji grobów Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski”. Tak naprawdę cały pomysł akcji zrodził się z bezradności w walce o porzucone groby Polskich bohaterów, spoczywających na cmentarzu St.Joseph’s Moston w Manchesterze. Problem tych porzuconych i niszczejących grobów jest skrupulatnie ignorowany przez Konsulat Generalny RP w Manchesterze czy nawet przez Ambasadę Polską w Londynie. Zacząłem więc szukać pomocy tam gdzie ludziom zależy na pamięci, zadzwoniłem do Instytutu Pamięci Narodowej i dowiedziałem się że grobom tych niechcianych bohaterów przysługuje specjalny status. Status chroniony ustawą o grobach Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski z 2018 roku.

Krótko po zakończeniu rozmowy z Instytutem Pamięci Narodowej razem z Tatą zabraliśmy się do pracy ale szybko zrozumieliśmy że bohaterzy o których pamięć walczymy od ponad 7 lat, nie są jedynymi o których trzeba się upomnieć.

Reklamy

Postanowiliśmy więc nagłośnić informacje o możliwości rejestracji grobów Polskich Weteranów a naszą akcje nazwaliśmy Znajdź Bohatera. Prawie rok po złożeniu pierwszych wniosków przyszła poczta z Polski pierwsza dobra wiadomość. Było to pierwsze zaświadczenie o udanej rejestracji grobu Księdza Stanisława „Skała” Paraszewskiego, jako „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”

Ks. „Skała” Paraszewski był Kapelanem oddziałów partyzanckich i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, został dwukrotnie aresztowany przez Gestapo i dwukrotnie uratowany z celi śmierci przez swój oddział partyzancki. Po wojnie Ks. Stanisław „Skała” Paraszewski osiedlił się w Wielkiej Brytanii a dzięki niemu powstała Polska Parafia w Blackburn oraz był współorganizatorem „Funduszu Dobroczynności”. Od pierwszego dnia „Skała” służył Polskim Weteranom i rodakom, zdobywając wielki szacunek i uznanie. Po śmierci z powodu zawału serca pochowano Księdza Paraszewskiego na cmentarzu St.Joseph’s Moston w Manchesterze a na jego mogile wyryto znak Polski Walczącej. Tłumy żegnały swojego Duszpasterza i towarzysza broni a do grobu symbolicznie wsypano ziemie z Częstochowy zaś nad trumna pochylono liczne sztandary.

Po wielu latach Ksiądz Stanisław „Skała” Paraszewski zostaje zapomniany a jego grób rozpada się na części wśród ponad setki innych niechcianych Polskich bohaterów, spoczywających na cmentarzu St. Joseph’s Moston.

Reklamy

Fakt że to grób Ks. „Skała” Paraszewskiego był pierwszym zarejestrowanym grobem w Manchesterze a także prawdopodobnie pierwszym w Wielkiej Brytanii, uznałem to za dobry znak i wcale się nie pomyliłem. Po rejestracji pierwszego grobu dobrych wiadomości było coraz więcej. Kolejne nazwiska trafiały do ewidencji grobów prowadzonej przez IPN a na cmentarzach w Manchesterze coraz częściej spotykane są tabliczki z napisem w języku angielskim „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Sam widok takiej tabliczki sprawia że zatrzymujesz się na chwile i czytasz nazwisko wyryte w kamieniu, przestają być anonimowi…

Krótko po zaczęciu akcji Znajdź Bohatera zaczęliśmy dostawać wiele wiadomości z prośbami o pomoc w rejestracji grobów najbliższych a na grupach w mediach społecznościowych coraz więcej ludzi zaczęło się chwalić udanymi rejestracjami grobów. Akcja odniosła sukces i umożliwiła odkrycie kolejnych zapomnianych wielkich ludzi, obrońców Rzeczypospolitej.

Wieść o naszej akcji dotarła nawet do Wojewody Łódzkiego Dr. Tobiasza Bocheńskiego, który pochwalił inicjatywę oficjalnym pismem i dziękował za odnalezienie, za opiekę oraz za rejestracje grobu Ks. Stanisława „Skała” Paraszewskiego.

W dwa lata od wysłania pierwszych wniosków a rok od pierwszej udanej rejestracji, udało nam się zarejestrować 66 grobów Polskich Bohaterów. Niestety w większości tych zapomnianych i porzuconych grobów znajdujących się na cmentarzach w Manchesterze i w okolicach. Każdy z tych grobów został oznakowany oficjalna tabliczka Instytutu Pamięci Narodowej i nad każdym z tych grobów pochyliłem starą Polską flagę, jako wyraz szacunku i wdzięczności a niestety w zbyt wielu przypadkach, ten symboliczny gest jest także zwróceniem im godności, godności która zabrało im zapomnienie.

Reklamy

Nie jest to zwykła Polska flaga, jest to flaga podarowana mi po śmierci mojej mentorki i przyjaciółki, Sanitariuszki Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego. Ta stara Polska flaga przez wiele lat służyła Weteranom koła Armii Krajowej w Manchesterze na wielu uroczystościach. Stara poplamiona flaga z ledwo widocznym znakiem Polski Walczącej, stała się symbolem pamięci i walki o ich godność.

Przez te dwa lata trwania akcji Znajdź Bohatera poznaliśmy setki nieznanych historii Weteranów o których zapomniał świat. Odnaleźliśmy wielu wiernych córek i synów Rzeczypospolitej o których powinniśmy pamiętać.

Władysław Łysakowski, obrońca Lwowa, Legionista, żołnierz 2-ego Korpusu, współzałożyciel harcerstwa w Polsce a także działacz powojennej Polonii w Wielkiej Brytanii. Grób tego wielkiego człowieka znajduje się na cmentarzu południowym w Manchesterze a wspólnie z grupa miejscowych Harcerek, Harcerzy i Zuchów należycie uczciliśmy jego pamięć i uroczyście zamocowaliśmy oficjalna tabliczkę na jego grobie.

Bolesław „Mocarz” Kozubowski, szef kontrwywiadu AK okręgu Warszawa a według historyka pana Tomasza Muskus współorganizatora zamachu na „Kata Warszawy”. „Mocarz” Kozubowski wraz z małżonka spoczął na cmentarzu St.Joseph’s Moston a ich grób został uszkodzony przez miejscowych wandali.

Romana Turońska, Siostra pokładowa okrętu „Batory” oraz Siostra Polskiego Czerwonego Krzyża w Polskich wojennych szpitalach w Wielkiej Brytanii. Grobu Romany Turońskiej przez pond 65 lat poszukiwała jej wnuczka, autorka wielu książek pani Danuta Słowik.
Wspólnie z panią Danuta podążyliśmy śladami jej babci a jej wnuczka pierwszy raz zapaliła znicz na jej grobie. Po powrocie do Polski pani Danuta Słowik wydała książkę opowiadająca o wyprawie śladami Siostry PCK i o odnalezieniu jej grobu na porzuconym cmentarzu Polskich Weteranów w Manchesterze. Książka pt. „Ostatni Rozdział… Tułaczych Losów” jest ostatnim rozdziałem pamiętników Romany Turońskiej, rozdziałem napisanym przez jej wnuczkę Danutę Słowik.

To zaledwie trzy z 66 nazwisk bohaterów których udało nam się odnaleźć i zarejestrować ich groby jako „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”

Odnaleźliśmy żołnierzy generała Hallera, gen. Andersa, gen Maczka, gen Sosabowskiego. Odnaleźliśmy groby Weteranów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, Bohaterów Września 1939 oraz walk 1918-1920. Odnaleźliśmy obrońców Lwowa, Kresowiaków i Sybiraków, Księży, Harcerzy, polityków, Powstańców Warszawskich a nawet powstańca Wielkopolskiego Kapitana Ludwika Różyckiego. To jjego zdjęcie stało się twarzą akcji „Znajdź Bohatera„.
Odnaleźliśmy 66 zapomnianych bohaterów Rzeczypospolite.j

Dzięki samej rejestracji uchroniliśmy ich groby a także ich samych od zapomnienia. Dzięki rejestracji umożliwiliśmy łatwiejsze odszukanie ich grobów przez ich najbliższych. Rejestracja nadaje ich grobom specjalny status a o ich rejestracji zostają powiadomione placówki dyplomatyczne w tym rejonie oraz władzę cmentarza. Wszelkie zniszczenia i uszczerbki od dnia rejestracji muszą być zgłaszane przez władzę cmentarza do Polskich placówek dyplomatycznych, które następnie mogą wnioskować o ich naprawę w Instytucie Pamięci Narodowej.
Jednak jak dla mnie najważniejszy powód do rejestracji grobów Polskich bohaterów jest taki… że nawet Polska nie wie gdzie oni są.

Reklamy

Od 1939 a nawet wcześniej, do 2018 nie był prowadzony ogólny spis grobów Polskich Weteranów a oni sami i ich groby zostali pozostawieni samym sobie. Dzięki akcji Znajdź Bohatera i możliwości rejestracji grobów tych wielkich ludzi upominamy się o pamięć o nich a także w taki prosty sposób powodujemy że już nigdy nie będą anonimowi…
Dziś możemy pomóc Polsce odnaleźć jej obrońców, gdziekolwiek są.

Decyzja pana Kapitana Edmunda Brożka, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło we Włodawie oraz poparciem wniosku przez Radnego Rady miasta Włodawa pana Mariusza Zańko, zostałem nominowany do odznaczenia medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej„. Uzasadnieniem wniosku była moja dziesięcio letnia walka o pamięci o Polskich bohaterach w Wielkiej Brytanii, opieka nad ich grobami a także akcja „Znajdź Bohatera„.

28 lutego 2022 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzje o odznaczeniu mnie medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” a 25 kwietnia odznaczenia dokonał Konsul Generalny w Manchesterze pan Michał Mazurek.

Wraz z moim Tatą wysłaliśmy setki wniosków do Instytutu Pamięci Narodowej a 66 udanych rejestracji to dopiero początek.

Reklamy
NRIMIĘ
&
NAZWISKO
NR
IPN
DATA
REJESTR
NR
GROBU
CMENTARZINFO
1KS. STANISŁAW
WACŁAW
„SKAŁA”
PARASZEWSKI
155008.04.2021SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
PIERWSZY
ZAREJESTROWANY
GRÓB W MANCHESTERZE,
KAPELAN ARMII
KRAJOWEJ,
PARTYZANT,
UCZESTNIK POWSTANIA
WARSZAWSKIEGO,
ZAŁOŻYCIEL POLSKIEJ
PARAFII W BLACKBURN
2LUDWIK
RÓŻYCKI
214820.07.2021CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
KAPITAN,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– UKRAIŃSKIEJ,
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO,
HARCERZ,
PRZYJACIEL
WŁADYSŁAWA
ŁYSAKOWSKIEGO,
DZIAŁACZ POLONIJNY
3FRANCISZEK
SKRZYPOSZEK
235913.09.2021 J33A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
4HUBRET
STANIOWSKI
259015.10.2021J44A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
WACHMISTRZ
ŻANDARMERII WOJSKA
POLSKIEGO
5JÓZEF
SZMYT
259115.10.2021J19A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
WOJSKA
POLSKIEGO
6CZESŁAW
ŻELAZKO
271215.10.2021NOWA
CZĘŚĆ
CMENTARZA
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER,
NOWA CZĘŚĆ
CMENTARZA
OCHOTNIK W.P
UCZESTNIK DWÓCH
WOJEN
1918-1920,
1939-1945,
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
7JAN
SOCZYWKO
261915.10.2021J33A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
8ANTONII
PLATONOFF
48426.11.2021POLSKA
SEKCJA
CMENTARZA
PRZY
POMNIKU
KATYŃSKIM
CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
MAJOR KAWALERII,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– UKRAIŃSKIEJ
ORAZ WOJNY
POLSKO-
BOLSZEWICKIEJ,
DOWÓDCA
2 PUŁKU UŁANÓW
W WOJNIE OBRONNEJ,
UCZESTNIK BITWY POD
KOCKIEM,
ŻOŁNIERZ POLSKICH SIŁ
ZBROJNYCH NA
ZACHODZIE,
DZIĘKI REJESTRACJI
GROBU ZOSTAŁ
WYRÓŻNIONY JAKO
JEDEN ZE STU
OFICERÓW Z
OKAZJI SETNEJ
ROCZNICY
ODZYSKANIA
NIEPODLEGŁOŚCI
9
WŁADYSŁAW
ŁYSKAWOSKI
276929.11.2021CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
WSPÓŁZAŁOŻYCIEL
HARCERSTWA W
POLSCE,
ŻOŁNIERZ II BRYGADY
LEGIONÓW POLSKICH,
OBROŃCA LWOWA,
UCZESTNIK WOJNY
OBRONNEJ, DZIAŁACZ
POLITYCZNY ORAZ
POLONIJNY W WIELKIEJ
BRYTANII
10TADEUSZ
KONIECZNY
276829.11.2021CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
ARMII KRAJOWEJ,
UCZESTNIK POWSTANIA
WARSZAWSKIEGO
11EDWAR
DOBOSZ
276729.11.2021CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
POLSKICH SIŁ
ZBROJNYCH
12HALINA
„GÓRECKA”
KOSSOWSKA
280430.11.2021M21FGLCMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
ARMII KRAJOWEJ,
UCZESTNICZKA
POWSTANIA
WARSZAWSKIEGO
13BOLESŁAW
JAN
KLIMEK
290820.12.2021SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK DRUGIEJ
WOJNY
ŚWIATOWEJ,
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
14PAWEŁ
WAŚKO
290420.12.2021ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– BOLSZEWICKIEJ
15KAROL
JAROSZ
290720.12.2021SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
LEGIONÓW
POLSKICH
16FRANCISZEK
WAŁDOCH
290320.12.2021SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
ARMII GEN.HALLERA,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– BOLSZEWICKIEJ
17BOLESŁAW
WOJCIECHOWSKI
295328.12.2021J15
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
30 PUŁKU
STRZELCÓW
KANIOWSKICH
18STANISŁAW
RESZUTA
295228.12.2021J45
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
19JAN
WITKOWSKI
295128.12.2021J35
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
20HENRYK
WERAKSO
294728.12.2021NOWA
CZĘŚĆ
CMENTARZA
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
ARMII
KRAJOWEJ
21KAZIMIERZ
LECH
292029.12 2021SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
WOJSKA
POLSKIEGO
22STEFAN
PETROL
299830.12.2021J21A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
ARMII
GEN.HALLERA,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– UKRAIŃSKIEJ
ORAZ WOJNY
POLSKO
-BOLSZEWICKIEJ
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUS
POLSKIEGO
23JÓZEF
GEMBARA
305520.01.2022ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
24EUGENIUSZ
MILESZKO
305320.01.2022J26A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
25GEHARD
KONIGA
305620.01.2022J58A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
26BOLESŁAW
„MOCARZ”
KOZUBOWSKI
311127.01.2022SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK KAMPANII
WRZEŚNIOWEJ,
SZEF
KONTRWYWIADU
OKREGU WARSZAWA
AK,
WSPÓŁORGANIZATOR
ZAMACHU NA KATA
WARSZAWY,
ŻOŁNIERZ
2-EGO KORPUSU
POLSKIEGO
27JÓZEF
RZYMEK
311227.01.2022SEKJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
1 PUŁKU STRZELCÓW
PODHALAŃSKICH,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– BOLSZEWICKIEJ,
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
28WALENTY
OWCZARKOWSKI
310727.01.2022 SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK KAMPANII
WRZEŚNIOWEJ,
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO,
UCZESTNIK WALK O
MONTE CASSINO,
ŻOŁNIERZ
5-ej KRESOWEJ
DYWIZJI
PIECHOTY
29CZESŁAW
BURY
312608.02.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
30ROBERT
KRAWCZYK
313408.02.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
LEGIONÓW
POLSKICH
&
2-ego
KORPUSU
POLSKIEGO
31WITOLD
LUBOMIR
RODZIEWICZ
323521.02.2022SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ROTMISTRZ,
ŻOŁNIERZ
ARMII GEN.HALLERA,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO
– BOLSZEWICKIEJ
32JAN
SZMIGIEL
323221.02.2022NOWA
CZĘŚĆ
CMENTARZA
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ST. WACHMISTRZ
KAWALERII
WOJSKA
POLSKIEGO
33ROMANA
TUROŃSKA
319922.02.2022SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
SIOSTRA POLSKIEGO
CZERWONEGO
KRZYŻA.
WOJSKOWE SŁUŻBY
MEDYCZNE.
34ANDRZEJ
SZYJKOWSKI
340611.03.2022J63
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
35KAZIMIERZ
LECH
340811.03.2022ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
36JAN
CZYŻEWSKI
3409/111.03.2022ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ POLSKICH
SIŁ ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
37STEFAN
CZYŻEWSKI
3409/211.03.2022ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ POLSKICH
SIŁ ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
38JAN
GRABOWIECKI
341011.03.2022J34
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ POLSKICH
SIŁ ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
39STANISŁAW
ORŁOWSKI
344817.03.2022J21
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK
II WOJNY ŚWIATOWEJ,
ŻOŁNIERZ POLSKICH
SIŁ ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
40STANISŁAW
SKRZYPCZAK
340717.03.2022J1A
SEKCJA
„J”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK KAMPANII
WRZEŚNIOWEJ 1939
ŻOŁNIERZ POLSKICH
SIŁ ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
41JULIAN ANTONII
STASYSZYN
367119.04.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ WOJSKA
POLSKIEGO
UCZESTNIK WALK
W DRUGIEJ
WOJNIE ŚWIATOWEJ
42BRONISŁAW
JUTRZENKA
367019.04.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ WOJSKA
POLSKIEGO
UCZESTNIK WALK
W DRUGIEJ
WOJNIE ŚWIATOWEJ
43SZCZEPAN
KALOTA
360807.04.2022ST.JOSEPH’S
MOSTON
MANCHESTER
SIERŻANT
WOJSKA POLSKIEGO
44IGNACY
RYBAK
370804.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ WOJSKA
POLSKIEGO
UCZESTNIKA WALK
DRUGIEJ
WOJNY ŚWIATOWEJ
45ALEKSANDER
DOROSZKIEWICZ
370904.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ WOJSKA
POLSKIEGO
UCZESTNIKA WALK
DRUGIEJ
WOJNY ŚWIATOWEJ
46JÓZEF
RYNKIEWICZ
371004.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ WOJSKA
POLSKIEGO
UCZESTNIKA WALK
DRUGIEJ
WOJNY ŚWIATOWEJ
47STANISŁAW
WIERZCHOWSKI
377712.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
MAJOR
DYPLOMOWANY
ARTYLERII,
OBROŃCA LWOWA,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO-UKRAIŃSKIEJ
&
POLSKO – BOLSZEWICKIEJ
UCZESTNIK WALK
OBRONNYCH 1939
48KAROL
TROJANOWSKI
377612.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
OBROŃCA LWOWA,
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO – BOLSZEWICKIEJ
UCZESTNIK WALK
OBRONNYCH 1939
49PPŁK
JERZY STEFAN
FRYZENDORF
377912.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
UCZESTNIK WOJNY
POLSKO – BOLSZEWICKIEJ
50PIL.
LEON
GOLUB
377812.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
WOJSKA POLSKIEGO
UCZESTNIK WALK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
51BOLESŁAW
KORONKIEWICZ
387231.05.2022ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
WOJSKA POLSKIEGO
52LEOPOLD
BEREŹNICKI
390625.05.2022SEKCA „J”
J40A
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
UCZESTNIK
BITWY O
MONTE CASSINO
53SZCZEPAN
TRACZ
390923.05.2022SEKCJA „J”
J18
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
WOJSKA POLSKIEGO
54PIOTR
FILISTONOWICZ
391223.05.2022SEKCJA „J”
J39
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ 2-ego
KORPUSU POLSKIEGO
55WŁADYSŁAW
SIANKO
391123.05.2022SEKCJA „J”
J52A
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ 1-ej
SAMODZIELNEJ
BRYGADY
SPADOCHRONOWEJ
56WACŁAW
BUTKIEWICZ
391023.05.2022SEKCJA „J”ST.JOSEPH’S
MOSTON
MANCHESTER
KAPITAN
POLSKICH SIŁ
POWIETRZNYCH
W
WIELKIEJ BRYTANII
57ZOFIA
BASIEWICZ
390427.05.2022K386CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
OCHOTNICZKA
POLSKICH SIŁ
ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
58WŁADYSŁAW
PAWLIK
390327.05.2022M674CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
ARMII ANDERSA
59Z. DĄBROWISKI391001.06.2022**JEDYNY
GRÓB
WOJENNY
Z POLSKIM
ORŁEM NA
TYM
CMENTARZU
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
POLSKICH SIŁ
ZBROJNYCH
NA ZACHODZIE
60TADEUSZ
ZYCH
390823.05.2022SEKCJA „J”
J5
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ
WOJSKA POLSKIEGO
61STANISŁAW
SZAMSZA
390723.05.2022SEKCJA
„DUNSTAN”
ST.JOSEPH’S
MOSTON,
MANCHESTER
ŻOŁNIERZ 2-ego
KORPUSU POLSKIEGO
62ANTONI
OLICHWERA
408507.07.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
ST.WACHMISTRZ,
UCZESTNIK WALK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
63STANISŁAW
RYBAK
408407.07.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
UCZESTNIK WALK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
64ANDRZEJ
WÓJCIK
408707.07.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
FUNKCJONARIUSZ
P.P
SIERŻANT
2-ego KORPUSU
POLSKIEGO
65WALERIAN
MIELCZAREK
385726.05.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
MAJOR W.P
UCZESTNIK WALK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
66STANISŁAW
RYBAK
408407.07.2022CMENTARZ
POŁUDNIOWY
MANCHESTER
UCZESTNIK WALK
II WOJNY ŚWIATOWEJ
REJESTRACJE DOKONANE PRZEZ WALDEMAR & KAROL KAMIL PERUTA W RAMACH AKCJI „ZNAJDŹ BOHATERA” do dnia 04.09.2022
Reklamy

Nawiązanie do tematu:

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna myśl na temat “AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA” – ROK PÓŹNIEJ

Dodaj własny

  1. Karol jesteś wyjątkowym człowiekiem , wielkim patriotą i wzorem do naśladowania.
    Jestem z Ciebie taki dumny…
    Pamiętaj ! – ” Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą ”

    Waldemar Józef Peruta

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: