NEWARK-DZIĘKUJEMY!

Jest w Wielkiej Brytanii miasto, którego mieszkańcy pamiętają o bohaterstwie i poświęceniu Polskiego narodu.

Jest w Wielkiej Brytanii miasto, którego mieszkańcy są dumni z przyjaźni zbudowanej na największym poświeceniu.

Jest w Wielkiej Brytanii miasto, którego mieszkańcy obiecali nigdy nie zapomnieć a obietnica pamięci jest przekazywana z pokolenia na pokolenie…

Kolejny raz miałem przyjemność przyjechać do miasta Newark w Wielkiej Brytanii, zazwyczaj przyjeżdżam tu dwa razy do roku na naprawdę piękne uroczystości, poświęcone pamięci Polskich i Brytyjskich pilotów spoczywających na miejscowym cmentarzu.

Kilka tygodni temu w mieście Newark został odsłonięty pomnik Ireny Sendlerowej, która uratowała setki żydowskich dzieci z Niemieckiego getta w Warszawie. Naprawdę piękny i bardzo szczegółowy pomnik Polskiej bohaterki stanął nieopodal cmentarza na którym spoczywają Polscy piloci którzy ponieśli śmierć podczas drugiej wojny światowej. 

Cmentarz w Newark był także miejscem spoczynku gen. Władysława Sikorskiego który zginął w budzącej kontrowersje katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Wśród grobów z Polskimi orłami znajduje się wiele fascynujących historii wielkich choć mało znanych Polskich bohaterów jak np. historia Romana Czarniawskiego, podwójnego agenta znanego pod pseudonimem „Brutus”.

Jego mylące raporty przekazywane dla Niemców były przedstawiane samemu Hitlerowi i były brane za bardzo wiarygodne. Dzięki pracy „Brutusa” Niemcy nie byli wstanie przygotować się do tzw D-Day czyli lądowania w Normandii. To właśnie jego raporty doprowadziły do złego rozlokowania niemieckich wojsk i ułatwienia inwazji na okupowana Europę.

Roman Czarniawski „Brutus”

Cmentarz w Newark skrywa naprawdę wiele historii Polskich i Brytyjskich bohaterów które mógłby być scenariuszem nie jednego filmu. Jednak co zawsze chwytało mnie za serce podczas moich przyjazdów do Newark to sposób w jaki pielęgnowana jest pamięć wśród wszystkich pokoleń. Piękne i podniosłe uroczystości, sztandary, wieńce i Szkoci grający na kobzie w oddali wśród drzew. Przelatujące spitfire i bombowce nad głowami uczeniwskow uroczystości i nad pochylonymi w hołdzie sztandarami trzymanych przez weteranów.

To właśnie po mojej pierwszej wizycie w Newark wpadłem na pomysł wspólnego zapalenia zniczy na porzuconych i zapomnianych mogiłach Polskich weteranów w Manchesterze.

W Newark zawsze byłem gościem choć zawsze czułem się jak w domu. Polska i Brytyjska społeczność w tym mieście daje ci uczucie że jesteś mile widziany a wspomnienia o Polskich żołnierzach są tu nadal żywe. Wielu starszych mieszkańców do dziś wspomina pogawędki z Polakami którzy służyli w Polskich dywizjonach w pobliskich bazach RAF-u.

Reklamy

Dzięki uprzejmości i niesamowitej wiedzy pana Shaun Noble, mogłem poznać historie spoczywających tu bohaterów. Stałem się także szczęśliwym posiadaczem jednej z dwóch kopii książki o historii Polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Newark, autorstwa pana Noble. Niestety na filmie mogłem zamieścić tylko kilka historii przedstawianych przez pana Shaun Noble ale jak najbardziej zachęcam do poznania historii tych bohaterów na własną rękę a także zachęcam do brania udziału w organizowanych w Newark uroczystościach.

Żałuje bardzo że w Manchesterze nie dba się tak o pamięć jak w mieście Newark. Żałuje bardzo że nie możemy być jak mieszkańcy miasta Newark i robić coś dla pamięci, dla pokoleń a nie dla blaszek na piersi i dla statusu społecznego… Żałuje

Może czas pochylić czoła i nauczyć się czegoś od tych którzy walczą o pamięć z dobrego serca, tak jak mieszkańcy miasta NEWARK.

Newark-DZIĘKUJEMYZnajdź mnie na:

Web

https://www.karolkamilperuta.com

Facebook 

https://m.facebook.com/KarolKamilPerutaMikroblog/

Youtube

https://www.youtube.com/channel/UC9VnOiE1QmcGEqwofhuLxlg

Twitter 

https://twitter.com/KarolPeruta?s=21

Instagram

https://instagram.com/karol_kamil_peruta_mikroblog…

Tumblr

https://karol-kamil-peruta-mikroblog.tumblr.com

#karolkamilperuta

Możesz wesprzeć moje działania w bardzo prosty sposób, więcej informacji znajdziesz w linku ———> 

Wesprzyj moją działalność

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: