AKCJA „ZNJADŹ BOHATERA”-REJESTRACJA DZIESIĘCIU GROBÓW POLSKICH BOHATERÓW (MANCHESTER)

Po roku czasu akcja „Znajdź Bohatera” nabiera tępa i coraz to więcej grobów Polskich bohaterów zostaje zarejestrowane w Instytucie Pamięci Narodowej jako „Groby Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski”. Już nie tylko w Manchesterze ale niemal w całej Wielkiej Brytanii Polonia masowo rejestruje znalezione na cmentarzach groby Polskich Weteranów.

Jednak Wielka Brytania to nie jedynie miejsce do którego dotarła akcja „Znajdź Bohatera”, niemal codziennie dostaje informacje o kolejnych udanych rejestracjach w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, i z wielu innych krajów w których rodacy postanowili zawalczyć o pamięć.

Wspólnie z Tatą wysłaliśmy już setki wniosków o rejestrację i każdego tygodnia otrzymujemy nowe tabliczki, które mocujemy na zarejestrowanych grobach. Cieszy nas każda udana rejestracja ale najwiecej radości sprawia nam rejestracja grobów z porzuconego cmentarza Polskich Weteranów w Manchesterze.

Porzucone miejsce spoczynku Polskich bohaterów ujawnia swoje kolejne tajemnice o wielkości nazwisk wyrytych na tych starych zniszczonych i zdewastowanych nagrobkach. Początkowo wiedzieliśmy że spoczywają tu weterani armii gen. Andersa, gen. Maczka, gen. Sosabowskiego, weterani Armii Krajowej, Dywizjonów lotniczych, Sybiracy i Kresowiacy. Dzięki akcji „Znajdź Bohatera” możemy potwierdzić że wśród tych porzuconych grobów spoczywają Legioniści, żołnierze armii Hallera, Kawalerzyści, Posłowie na sejm II RP, Harcerze II RP a nawet Siostra PCK o której możemy przeczytać w książce pt. „Tułacze Losy”. Ilu jeszcze zasłużonych Ojczyźnie odnajdziemy na tym porzuconym cmentarzu?

To już ponad sześć lat jak walczę o odnowe tego miejsca i o godne upamiętnienie spoczywających tu bohaterów. To już ponad 6 sześć lat jak dwa razy do roku czyszczę te groby i zapalam na nich tysiąc świeczek w dniu Wszystkich Świętych. Jest to miejsce szczególne, ponieważ tuż za grobami naszych bohaterów w dawnym Polskim obozie przejściowym zaczęła się historia powojennej Polonii w Manchesterze.

Jak widać początek i koniec tej historii jest w tym samym miejscu ale kto by o tym wiedział bez tablicy i bez pomnika a tym bardziej bez zainteresowania i wsparcia Polskich placówek dyplomatycznych w Wielkiej Brytanii? Smutne miejsce które podzieliło tak wielu tych, którzy na grobach Rzeczypospolitej chcieli budować swoje imię.

Reklamy

Z każdą udaną rejestracja tuż po zamocowaniu tabliczki na grobie bohatera, pochylam nad nim stara i poplamiona Polska flagę. Jest to flaga która dostałem po śmierci sanitariuszki Armii Krajowej, która była mi mentorką a sama flaga przez wiele lat służyła Weteranom AK w Manchesterze na wielu uroczystościach. Chce w ten sposób oddać należne im honory i należną im godność, dziś nikt nie pochyli sztandaru nad ich grobami…

Tym razem udało się zarejestrować dziewięć grobów z właśnie tego porzuconego cmentarza oraz jeden grób z cmentarza południowego w Manchesterze. To już czternaście zarejestrowanych grobów na cmentarzu St. Joseph’s Moston a kolejne dziesiątki wysłanych wniosków z tego miejsca czekają na rozpatrzenie.


Zarejestrowane groby Polskich Bohaterów jako „Groby Weteranów walk o wolność i niepodległość Polski” to:
Porzucony cmentarz Polskich Bohaterów, St.Joseph’s Moston w Manchesterze:

Karol Jarosz
1890-1963
Żołnierz Legionów Polskich
Nr IPN: 2907

Franciszek Wałdoch
1898-1965
Żołnierz armii Hallera, uczestnik wojny Polsko-Ukraińskiej, działacz ideowo-polityczny.
Nr IPN: 2903

Bolesław Jan Klimek
1913-1962
Podchorąży 2-ego Korpusu, Mierniczy, uczestnik walk II wojny światowej.
Nr IPN: 2908

Kazimierz Lech
1909-1963
Starszy Wachmistrz Żandarmerii WP
Nr IPN: 2920

Stanisław Reszuta
1897-1962
Starszy Sierżant 2-ego Korpusu.
Nr IPN: 2952

Jan Witkowski
1897-1960
Żołnierz 2-ego Korpusu.
Nr IPN: 2951

Bolesław Wojciechowski
1904-1957
30 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Nr IPN: 2953

Paweł Waśko
1897-1965
Uczestnik wojny Polsko-Bolszewickiej.

Henryk Werakso
1921-1998
Żołnierz Armii Krajowej.
Nr IPN: 2947

Cmentarz południowy w Manchesterze:

Halina „Górecka” Kossowska
1922-2016
Podporucznik Armii Krajowej.
Nr IPN: 2804

CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI!!

Reklamy

Więcej o porzuconym cmentarzu Polskich Weteranów w Manchesterze:

https://karolkamilperuta.com/st-josephs-moston/


Dołącz do akcji „Znajdź Bohatera”:

Reklamy

Moja praca jest darmowa i finansowana z prywatnych środków oraz dzięki darowiznom czytelników mojego bloga. Możesz wesprzeć moja prace udostępniając moje treści lub przekazując darowiznę używając okienka poniżej.

DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA KAZDE WSPARCIE I POMOC W WALCE O PAMIĘĆ, O POLSKICH BOHATERACH.

Reklama

Jedna myśl na temat “AKCJA „ZNJADŹ BOHATERA”-REJESTRACJA DZIESIĘCIU GROBÓW POLSKICH BOHATERÓW (MANCHESTER)

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: