04.01.2022-AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA” JAN SOCZYWKO, TADEUSZ KONIECZNY, EDWARD DOBOSZ, CZESŁAW ŻELAZKO

Kolejne cztery groby Polskich bohaterów spoczywających na cmentarzach w Manchesterze, zostały zarejestrowane jako „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Jest to efekt akcji „Znajdź Bohatera” którą rozpocząłem razem ze swoim Tatą ponad rok temu. Każda rejestracja jest dla mnie sukcesem a tym większym jeśli zarejestrowany grób znajduje się na porzuconym cmentarzu Polskich Weteranów w Manchesterze.

Tym razem dzięki akcji „Znajdź Bohatera” udało się zarejestrować w Instytucie Pamięci Narodowej grób:

Jana Soczywko, żołnierza 2-ego Korpusu i uczestnika walk o Monte Cassino.
Numer w ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – IPN: 2619


Grób Śp Jana Soczywko znajduje się na porzuconym cmentarzu Polskich Weteranów w Manchesterze, na tym samym cmentarzu o którego odnowe walczę od 6 lat a który jest tak starannie ignorowany przez przedstawicieli Polskich placówek dyplomatycznych.

Czesław Roman Żelazko, sierżant 2 Korpusu, st. posterunkowy Policji państwowej, uczestnik walk o niepodległość Polski w 1918-1920 oraz 1939-1945
Numer w ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – IPN: 2712

Grób Sierżanta Czesława Żelazko znajduje się na nowej części cmentarza Św. Józefa (St.Joseph’s) w Manchesterze na dzielnicy Moston.

Edward Dobosz, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych.
Numer w ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – IPN: 2767


Grób Edwarda Dobosz znajduje się na cmentarzu południowym w Manchesterze tuż obok grobu Władysława Łysakowskiego, współzałożyciela harcerstwa w Polsce. Niestety nie ma zbyt wiele informacji o tym żołnierzu a poszukiwania rodziny trwają nie od dziś.

Tadeusz Konieczny, Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.
Numer w ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – IPN: 2768

Grób Tadeusza Koniecznego znajduje na cmentarzu południowym w Manchesterze obok grobu Śp. Edwarda Dobosz. Tadeusz Konieczny był żołnierzem Armii Krajowej oraz brał udział w Powstaniu Warszawskim zaś swoje życie w Manchesterze skupił na budowaniu rodzina i na działaności patriotycznej. Był członkiem miejscowego koła Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów nr 181 w Manchesterze. Udzielał się w dawnym Domu Kombatanta na Sharebury Street, tak w tym samym Domu Kombatanta w którym po wielu latach odnaleziono porzucone pomiędzy gruzami walącego się budynku, sztandary Polskich Weteranów i inne skarby powojennej Polonii w Manchesterze.

Reklamy

Lista zarejestrowanych grobów powiększa się niemal każdego tygodnia. Dzięki pomocy mojego Taty w wypełnianiu setek wniosków o rejestracje, dzisiaj na cmentarzach w Manchesterze możemy zobaczyć coraz to więcej grobów z oficjalnymi tabliczki Instytutu Pamięci Narodowej. Taka rejestracja oznacza wpis do rejestru i nadanie podobnych praw dla zmarłego weterana jak dla żołnierza który zginął podczas wojny.

Zaczynajac razem z Tata akcje „Znajdź Bohatera” miałem skromne oczekiwania, zaś dziś po roku pomogłem już w dziesiątkach rejestracjach ludziom na całym świecie oraz wspólnie z Tatą rejestrujemy kolejne groby znalezionych przez nas bohaterów. Nawet organizacja która kiedyś próbowała ukraść jeden z moich projektów, dzisiaj dumnie prezentują zdjęcia z kolejnych rejestracji na swoich profilach społecznościowych. Co oczywiście bardzo mnie cieszy i to chyba świadczy o słuszności tej akcji.

Reklamy

Znany Polski działacz patriotyczny w Holandii, pan Damian Miś także bierze udział akcji a dzięki niemu wielu innych rodaków w mieszkających w Holandii. Dostaje wiadomości z całego świata i nigdy bym się nie spodziewał zasięgu tej akcji. Zakładka „Znajdź Bohatera” na mojej stronie ma setki odsłon dziennie a skrzynka mailowa pęka w szwach. Akcje „Znajdź Bohatera” pochwalił Wojewoda Łódzki pan Tobiasz Bocheński a sam temat rejestracji grobów Polskich Bohaterów spotkał się z wielkim zainteresowaniem na obradach miejskich w mieście Łódź.


Z Każdą udana rejestracja po zamocowaniu tabliczki na grobie, pochylam nad nim starą Polską flagę i nie jest to byle Polska flaga. Otrzymałem ją po śmierci swojej mentorki, sanitariuszki Armii Krajowej a flaga ta służyła Weteranom Armii Krajowej w Manchesterze a wielu uroczystościach. Robię to z wyrazu szacunku, czci i oby oddać honory dla wielkiego człowieka który miał odwagę walczyć o to byśmy dziś mogli być Polakami.


Zapraszam wszystkich do udziału w akcji „Znajdź Bohatera” i wspólnie pomóżmy dla Polski odnaleźć miejsca spoczynku jej obrońców. Od zakończenia wojny do roku 2018-ego taka rejestracja grobów Polskich Weteranów nie była prowadzona a sami weterani, zwłaszcza ci w innych krajach byli pomijani i porzuceni. Wielu z nich odchodziła w zapomnieniu, samotnie. Wielu z nich nawet nie ma imienia na tablicy a także w wielu przypadkach ich grób nawet nie jest oznaczony. Walczyli o Polskę i przeszli przez piekło a dziś nikt o nich nie pamięta.

Reklamy

***W bardzo prosty sposób możesz wesprzeć moje działania, informacje jak to zrobić znajdziesz w linku

Wesprzyj moją działalność

Reklama

Jedna myśl na temat “04.01.2022-AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA” JAN SOCZYWKO, TADEUSZ KONIECZNY, EDWARD DOBOSZ, CZESŁAW ŻELAZKO

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: