23.01.2022 AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA” WŁADYSŁAW ŁYSAKOWSKI, LEGIONISTA, OBROŃCA LWOWA, ŻOŁNIERZ 2-ego KORPUSU, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL HARCERSTWA W POLSCE. (MANCHESTER)

Zazwyczaj to ja pochylam flagę nad grobami zapomnianych bohaterów powojennej Polonii w Manchesterze ale tym razem było inaczej… nie byłem sam.

Kiedy odkrywałem historie Powstańca Wielkopolskiego a także żołnierza 2-ego Korpusu, Kapitana Ludwika Różyckiego, otrzymałem od rodziny Kapitana wiele dokumentów, zdjęć i pamiątek. Któregoś dnia pośród starych zdjęć zauważyłem dwie fotografie z dedykacja napisaną wierszem.
Na fotografii był pokaźny mężczyzna z charakterystycznym i przeszywającym uśmiechem a z oczu można wyczytać pewność siebie i przenikliwość zaś z samej postawy mężczyzny przemawia duma.

Odłożyłem zdjęcie na bok i wróciłem do historii Kapitana Różyckiego jednak wiersz napisany ręcznie na odwrocie zdjęcia nie dawał mi spokoju. Wiersz opowiadał o Manchesterze a życie w tym mieście autor nazywał „życiem na Manchesterskim bruku”. Przez słowa autora przemawiała samotność i rozczarowanie a słowa „Szukaj pracy bo Twoja przehandlowano” moim zdaniem niewątpliwie wskazują na rozwiązanie Polskiej Armii na zachodzie i oddanie władzy w Polsce komunistom.
Podpis na zdjęciu? W. Łysakowski, podpułkownik.

Grób Władysława Łysakowskiego odkryłem na cmentarzu południowym w Manchesterze. Pomimo iż mieszkam w Manchesterze od 17 lat to nigdy nie słyszałem że ten wielki człowiek żył i zmarł w w tym mieście. Poszukiwania informacji o Władysławie Łysakowski nie były łatwe ale odkryłem jedna ważna rzecz, odkryłem że wszyscy go znali wśród powojennej Polonii w Manchesterze a jednak nikt o nim nie pamięta. Władysław Łysakowski po osiedleniu się w Wielkiej Brytanii pracował społecznie na rzecz Polonii i Polski, służył swoim wartościom do ostatnich dni, był wielkim człowiekiem.

Władysław Łysakowski urodził 18 Listopada 1885 roku a już przed 1914 należał do Polskich Drużyn Strzeleckich oraz organizował skauting w Małopolsce Wschodniej. Podczas pierwszej wojny światowej był żołnierzem Drugiej Brygady Legionów Polskich a u kresu wojny w listopadzie 1918 uczestniczył w obronie Lwowa w trakcie wojny polsko-ukraińskiej.

Reklamy

Po odzyskaniu przez Polskie Niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego oraz awansowany do stopnia porucznika artylerii a niedługo potym awansował ponownie na stopień kapitana artylerii. W latach dwudziestych był oficerem 28 Pułku Artylerii Polowej w Dęblinie, w stan spoczynku został przeniesiony jako kapitan uzbrojenia ze starszeństwem z dniem 1 lipca 1923 roku.

w 1934 został przeniesiony do Oficerskiej Kadry Okręgowej nr 1 jako oficer przewidziany do użycia w czasie wojny. Podczas II wojny światowej był wieziony w Sowieckich łagrach następnie dostał się do Armii Andersa i przedostał się do Wielkiej Brytanii.

Reklamy

W 1967 został awansowany przez władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie na stopień podpułkownika artylerii. Po rozwiązaniu Polskiej Armii w Wielkiej Brytanii pozostał na emigracji, stając się działaczem politycznym i społecznym. Prężnie działał wśród powojennej Polonii w Manchesterze, także w dawnym „Domu Kombatanta” w którym zaledwie rok temu po ponad 30 latach odnaleziono haniebnie porzucone pamiątki, archiwa i sztandary Polskich Weteranów z Manchesteru.

Od 1963 do 1970 zasiadał w Radzie Narodowej trzeciej i czwartej kadencji z ramienia Konwentu Walki o Niepodległość, niestety podczas czwartej kadencji Rady Narodowej w 1970 roku Władysław Łysakowski zmarł. Został pochowany na cmentarzu południowym w Manchesterze a na jego pogrzeb przybyły tłumy,Weterani, Harcerze, Politycy, przyjaciele. Nad jego grobem pochylono sztandary i oddano część jak dla bohatera.

Reklamy

Dziś grób i pamięć o Władysławie Łysakowskim w Manchesterze została porzucona. Nieliczni pamiętają a są nimi miejscowi Harcerze, którzy w zeszłą niedziele dali dowód swojej pamięci.
Kiedy razem z Tata zaczęliśmy rejestracje grobu Władysława Łysakowskiego postanowiliśmy że jeśli się uda, to zaświadczenie o rejestracji i oficjalna tabliczkę przekażemy dla miejscowej drużyny Harcerzy.

Po kilku miesiącach oczekiwania listonosz przyniósł długo oczekiwana przesyłkę z Instytutu Pamięci Narodowej a w niej pewność ze grób tego wielkiego człowieka już nigdy nie zostanie zapomniany.
Skontaktowaliśmy się z miejscowymi Harcerzami w celu dopełnienia obietnicy i przekazania zaświadczenia o rejestracji grobu Władysława Łysakowskiego jako „grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski”

Ku naszemu zdziwieniu zostaliśmy zaproszeni przez Druha do wspólnego oddania czci i zamocowania tabliczki na grobie współzałożyciela harcerstwa. To był zaszczyt.

Reklamy

Harcerki i Harcerze z 6 DH im. Adama Mickiewicza i z 14 DH Brzozy Manchester wchodzących w skład Hufca Gdynia na czele z Hufcowym, panem Markiem przemaszerowali alejkami cmentarza niosąc Polskie sztandary. Następnie stanęli na warcie honorowej przy grobie Druha Władysława Łysakowskiego a Hufcowy przy pełnych honorach i salutach harcerzy oznaczył grób idola młodzieży i bohatera Rzeczypospolitej. Komenda baczność a warta honorowa obniżyła sztandary, chwila zadumy, chwila ciszy.

Przed grobem Obrońcy Lwowa stał Zuch i salutował, nie drgnął ani przez chwile. Nie drgnął pomimo zimna, stał twardo a Druh Łysakowski byłby dumny.

Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty a pożegnaliśmy się Harcerskim CZUWAJ!, przecież razem z tatą też kiedyś byliśmy Harcerzami.


To kolejny grób Weterana zarejestrowany dzięki akcji „Znajdź Bohatera” do której możesz dołączyć i TY!
Szczegóły znajdują się w artykule poniżej.


Moja praca jest darmowa i jest finansowana z prywatnych środków oraz z darowizn przekazanych przez czytelników mojego bloga. Możesz wesprzeć moja prace udostępniając moje treści i śledząc moje działania albo przekazując darowiznę na wydatki związane z walka o zapomnianych Polskich Bohaterach w Wielkiej Brytanii.

One-Time
Miesięcznie
Rocznie

WESPRZYJ WALKE O PAMIĘĆ JEDNORAZOWĄ WPŁATĄ

WSPIERAJ WALKE O PAMIĘĆ KAŻDEGO MIESIĄCA

WSPIERAJ WALKE O PAMIĘĆ REGULARNIE CO ROK

WYBIERZ KWOTĘ

£3,00
£9,00
£20,00
£3,00
£9,00
£60,00
£30,00
£60,00
£100,00

LUB WPISZ KWOTĘ

£

DZIĘKUJE ZA TWOJE WSPARCIE!

DZIĘKUJĘ ZA TWOJE WSPARCIE

Your contribution is appreciated.

WESPRZYJWESPRZYJWESPRZYJ
Jedna myśl na temat “23.01.2022 AKCJA „ZNAJDŹ BOHATERA” WŁADYSŁAW ŁYSAKOWSKI, LEGIONISTA, OBROŃCA LWOWA, ŻOŁNIERZ 2-ego KORPUSU, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL HARCERSTWA W POLSCE. (MANCHESTER)

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: