Chorąży Kazimierz Pyka i tajemnica ruchomych piasków w Leven Estuary (Video)

„Jest to historia pilota i jego samolotu, zaginionych w piaskach Leven Estuary, Wielka Brytania a ich szczątki pozostają tam do dziś”

Był 9 listopada 1944 roku w bazie „No.10 AGS Walney” brytyjskiego RAF-u, Chorąży Kazimierz Pyka szykuje się na długooczekiwany urlop. W cywilnym ubraniu odwiedza znajomych w bazie tuż przed swoim wyjazdem, zbierając „zamówienia” drobnych zakupów dla przyjaciół.

Nagle został poproszony o przeprowadzenie próbnego lotu na samolocie „Miles Martinet”, który właśnie wrócił z naprawy. Chorąży Pyka zgadza się przetestować samolot, nie zdając sobie sprawy że to będzie jego ostatni lot.

Krótko po starcie pojawiają się pierwsze problemy z samolotem a później jest już tylko gorzej. Samolot Chorążego Kazimierza Pyka traci śmigło i zaczyna spadać. Doświadczenie Polskiego pilota i fakt iż Kazimierz Pyka był instruktorem pilotarzu, pozwoliło mu wprowadzić maszynę w stan szybowania a to umożliwiło próbę awaryjnego lądowania.

Chorąży Kazimierz Pyka

Nadlatując od strony „Greenodd” Chorąży Pyka zauważył coś, co wydawało się być idealnym miejscem do próby awaryjnego lądowania a były to piaski Leven Estuary. Chorąży Kazimierz Pyka walczy o życie ale jednocześnie stara się uchronić ludność cywilna. Szybując w dół cudem omija przejeżdżający na wiadukcie pociąg pasażerski, co zmusza go w ostatniej chwili do podejścia pod innym kątem a to będzie katastrofalne.

Lądując na brzuchu samolotu zaledwie kilka metrów od wiaduktu kolejowego, może się wydawać że udało się uniknąć katastrofy ale samolot Chorążego ślizgając się na piaskach uderza w falochron wysokości nie większej niż 50 cm. Z powodu uderzenia samolot przewraca się do góry nogami z Chorążym uwięzionym w kokpicie.
Samolot Kazimierza Pyka zaczyna szybko tonąć razem ze swoją maszyną w zdradliwych piaskach Leven Estuary.

Całe zajście widział 12 letni chłopak Jack Manning, który razem ze swoim wujkiem był tuż na brzegu pilnując swoich koni. Wujek Jacka Manning rzucił się na ratunek dla Polskiego pilota ale niestety ruchome piaski Leven Estuary są zbyt niebezpieczne i zbyt zdradliwe…

Po kilku godzinach przyjechała ekipa ratunkowa ale właśnie zbliżał się przypływ i nie mogli kontynuować akcji ratowniczej. Następnego dnia zlokalizowano samolot niemal w całości zanurzony w piasku i podjęto trzy próby wydobycia pilota ale bezskutecznie. Z powodu dużego ryzyka dla nurków akcja ratownicza została przerwana a ciało Chorążego Kazimierza Pyka spoczywa tam do dzisiaj…razem ze szczątkami samolotu.

Samolot „Miles Martinet”

Chłopiec który widział całą katastrofę nigdy nie zapomniał o Polskim pilocie, niemal przez całe swoje życie poszukiwał jego bliskich i dbał by historia Chorążego Pyka nie została zapomniana wśród mieszkańców wioski.

Reklamy

Rok przed swoją śmiercią Jack Manning ufundował małą metalową tablicę którą umieścił na klifie, zaledwie 100 metrów od miejsca rozbicia się samolotu z Polskim pilotem.
Rok później dzień przed rocznica wypadku, 8 listopada 2019 roku jedyny świadek wypadku Jack Manning umiera.

Przez całe swoje życie pamiętał o Polskim pilocie i odwiedzał go, starał się odnaleźć jego rodzine ale nigdy to się nie udało. Marzeniem Jacka było upamiętnienie Chorążego Kazimierza Pyka i sprowadzenie go domu. Jesteśmy winni wdzięczność i szacunek dla sp Jacka Manning a także próbę kontynuacji jego starań.

Tablica ufundowana przez Ś.p Jack Manning w 2018 roku.

O całej historii dowiedziałem się dzięki swojej przyjaciółce Suzanne Kudray, której dziadek służył w Polskim wojsku i spoczywa na cmentarzu St.Joseph’s Moston w Manchesterze.
Suzanne poinformowała mnie o znalezieniu metolowej tabliczki na klifie , która upamiętnia Polskiego pilota. Był to całkowity przypadek… jak zawsze…

Reklamy

Suzanne skontaktowała mnie z niezwykłym człowiekiem, miejscowym historykiem panem David Eyre który opowiedział mi o 9-tym listopadzie 1944 roku.


Dzięki panu David Eyre
dotarliśmy do zeznań świadków i ratowników a także z czystą pewnością możemy stwierdzić że samolot a także pilot nadal spoczywają w ruchomych piaskach Leven Estuary. Znamy przybliżoną lokalizacje samolotu dzięki wspomnieniom Jacka Manning i wskazówkom jego jego rodziny.

Wydaje się że pan David Eyre pragnie kontynuować walkę o pamięć, która zapoczątkował sp. Jack. Pojawił się pomysł ufundowania nowej tablicy i zorganizowania uroczystości w tym miejscu a także próba powiadomienia odpowiednich organów o całej sprawie.

Reklamy

Osobiście powiadomiłem Konsula Generalnego w Manchesterze pana Michała Mazurka dnia 25 maja, kiedy to otrzymałem Medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej z rąk pana Konsula. Pan Konsul Michał Mazurek i pan V-ce Konsul byli bardzo zainteresowani co daje nadzieje na dalsze działania i pomoc.

Pewne jest to, że Chorąży Kazimierz Pyka od 78 lat spoczywa zapomniany w ruchomych piaskach Leven Estuary i poza miejscowymi Brytyjczykami nikt o nim nie pamięta.

Wspólnie z panem David Eyre postanowiliśmy działać i należycie upamiętnić Polskiego pilota i zrobimy co w naszej mocy by o Chorążym Kazimierzu Pyka usłyszał cały świat.

Pomóż nam w walce o pamięć i udostępnij ten tekst, razem sprawimy że świat znowu usłyszy o bohaterstwie i poświeceniu Polaków. Wspólnie upomnijmy się o należny im szacunek i pamięć.

Chorąży Kazimierz Pyka (od lewej) wraz z przyjacielem
Reklamy
Reklamy

Jedna myśl na temat “Chorąży Kazimierz Pyka i tajemnica ruchomych piasków w Leven Estuary (Video)

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: