Śladami Siostry PCK, Romany Turońskiej. (Film)

Na porzuconym cmentarzu Polskich Bohaterów w Manchesterze znajduje się ponad setka zapomnianych grobów. Żołnierze generała Hallera, żołnierze Armii Krajowej, żołnierze generała Maczka i generała Andersa, piloci, marynarze, Sybiracy, Kresowiacy, politycy II RP, Kapelan Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej a pośród tych wielkich i zapomnianych Bohaterów znajduje się grób Siostry PCK Romany Turońskiej

W dzień Wszystkich Świętych 2021 roku otrzymałem wiadomość od pani Danuty Jabłońskiej Słowik z prośbą o pomoc w odnalezieniu grobu jej babci, którego to grobu poszukuje od prawie 65 lat. 

Nagle okazało się że poszukiwany grób od 7 lat jako jeden z ponad setki innych grobów jest pod moją opieką i znajduje się na porzuconym cmentarzu Polskich Bohaterów w Manchesterze. 

Reklamy

Pamiętam, zawsze zastanawiałem się kim była Siostra PCK a tę tajemnicę po latach rozwiała książka pani Danuty pt. ”Tułacze Losy”, w której są zawarte pamiętniki Śp. Romany Turońskiej.

Kilka miesięcy później, na początku kwietnia 2022 roku, do Manchesteru przyleciała pani Danuta wraz z mężem by pierwszy raz po prawie 65 latach poszukiwań odwiedzić grób babci.

Siostra PCK, Romana Turońska była Siostrą okrętową na okręcie Batory i z powodu niedyspozycji koleżanki musiała ją zastąpić w pracy i wypłynąć w rejs służbowy na kilka dni przed wybuchem drugiej Wojny Światowej. 

Romana Turońska była samotną matką i wypływając w rejs służbowy zostawiła w Polsce pod opieka matki swoje małe córki. Jednak Romana Turońska już nigdy nie wróciła do Ojczyzny bo wojna zastała ją na środku Atlantyku. 

Reklamy

Kilka tygodni po rozpoczęciu wojny Romana Turońska wraz z Kanadyjskimi żołnierzami przypływa okrętem Batory do portu w Wielkiej Brytanii i tutaj zostaje skierowana do Wojskowej Służby Medycznej w Polskich wojennych szpitalach na terenie Zjednoczonego Królestwa. 

Najpierw Romana Turońska pracuje w Newcastle General Hospital a następnie zostaje skierowana do Polskiego Szpitala Wojennego nr 1 w Szkocji, który w swoim pamiętniku nazywa „Szpitalem w Zamczysku”… 

Jeden z umierających pacjentów Siostry Romany „Boni” namawia Romanę by napisała książkę o swoich podróżach na okręcie SS Kościuszko i MS Batorym, o swoich pacjentach i o swojej pracy. 

Siostra Romana nie potrafiła odmówić umierającemu Polskiemu Żołnierzowi i złożyła mu obietnicę, że napisze taką książkę i da jej tytuł „Szpital w Zamczysku”.

Boni nie dożył skończenia książki i spoczął na polskim wojennym cmentarzu w Perth, Szkocja.

Po wojnie Siostra PCK osiedliła się w Manchesterze wraz ze swoim towarzyszem życia Tadeuszem Dorulą, kapitanem artylerii, który spoczął w jej grobie 25 lat po jej śmierci na cmentarzu St.Joseph’s Moston,sekcja „J” 

Reklamy

Romana Turońska nie mogła wrócić do Ojczyzny i do swoich córek czego nigdy sobie nie wybaczyła. Nie wróciła z powodu komunistów i zdrajców dla których Romana Turońska byłaby cennym źródłem informacji jako Siostra PCK, która opiekowała się Polskimi Żołnierzami walczącymi o niepodległość Polski. Którzy umierając nie raz odkrywali przed nią swoje tajemnice. Podobnie jak tysiące innych Polskich Żołnierzy Romana Turońska chce chronić swoją Rodzinę i Ojczyznę pozostając w Wielkiej Brytanii do końca swojego życia.

Romana Turońska dostaje ataku serca i umiera nagle na progu swojego domu w Manchesterze, w dzielnicy Gorton, abbey hey. 

Po śmierci Siostry PCK jej tworzysz życia przesyła jej rzeczy i pamiętniki do Polski do jej córek. Jednak z powodu komuny nie udaje się wydać pamiętników Romany, które były zbyt niewygodne dla komunistycznych władz Polski. 

Pamiętniki Siostry PCK wydała dopiero jej wnuczka pani Danuta Jabłońska Słowik w książce pt. „Tułacze Losy”. Ja miałem wielki zaszczyt towarzyszyć pani Danucie i dla jej mężowi w drodze śladami jej babci, które pozostawiła w Wielkiej Brytanii a które dokładnie opisała w swoich pamiętnikach.

Pani Danuta nie tylko odwiedziła grób swojej babci, którego poszukiwała przez prawie 65 lat ale także odwiedziliśmy razem Szkocję a między innymi „Szpital w Zamczysku” w Kenmore, oraz były „Dom Sióstr PCK” w Edynburgu. 

Chwile pełne emocji i ponownie połączona rodzina.

Pani Danuta obiecała swojej mamie, że odnajdzie grób babci a ja cieszę się, że mogłem w tym pomóc. 

Dla mnie, jako kogoś, kto walczy o tych zapomnianych Bohaterów od wielu lat, takie chwile są największą nagrodą! 

Dzięki akcji „Znajdź Bohatera” grób Romany Turońskiej został zarejestrowany jako „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”

Reklamy

Zapraszam na film o Siostrze PCK i o podróży jej śladami by spełnić obietnicę i połączyć więzy rodzinne.

Reklamy

Popierasz moja walkę o pamięci Polskich Bohaterów? Wesprzyj mnie! 

Z okazji swoich 34 urodzin zorganizowałem zbiórkę funduszy a wszystkie zebrane środki przeznaczam na kontynuację walki o pamięć zapomnianych

https://www.facebook.com/donate/313034437582272/

Więcej o porzuconych grobach Polskich Bohaterów w Manchesterze ->

Akcja „Znajdź Bohatera” trwa! Dołącz do akcji! -> 

Zapraszam do mojego archiwum ->

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: